Колко дълга да e автобиографията ни?

© CVmaker.bg
Документ от 2 страници се смята за удачен в повечето случаи на специалисти с опит. Важно е да се стремете да включите само най-важните данни - образование, трудов стаж, обучения, сертификати. Същото важи и за меките умения, като например работа в екип, доброволчески дейности и други. Ако съберете цялата ключова информация само на една страница, това не означава, че сте написали лоша автобиография, а че просто ви липсва опит. Което е съвсем в реда на нещата за младите кандидати. Смята се, че автобиография от страница е приемлива за позиции от начално ниво и за кандидати с малък или никакъв професионален опит.
Отсейте това, което има значение
Какво обаче да направят хората с десетилетен опит? Няма голяма полза да описвате подробно работата, която сте заемали преди 20 години, особено ако по никакъв начин не е свързана с настоящата отворена позиция. Тук препоръката на експертите по набиране на персонал е да опишете подробно най-съществените моменти от вашата професионална дейност в рамките на две страници, а при необходимост и в особено случаи - до максимум три страници.
Тук често срещано изключение са академичните автобиографии. Също така, СV до 3 страници е допустимо за кандидати с по-голям професионален опит и/или заемащи висши или специализирани длъжности, където изискванията са по-многобройни и взискателни, например лекари, държавни експерти, юристи и други. По-дълги резюмета могат да си позволят и директори, лица на свободна практика, артисти и изпълнители, които имат различни проекти и задачи. Златният стандарт обаче е от 2 страници, затова се стремете именно към тях.
По-малкото е повече
Автобиографията е вашата реклама пред желания работодател. Не искате да го отегчите с прекалено дълго резюме, пълно с повтарящи се и излишни данни, нали? Ако съществената информация ви се струва твърде много, използвайте булети и подточки, за да я съкратите и систематизирате, например при изброяване на проекти или курсове, в които сте участвали. Дизайнът на добрите шаблони за CV ви дава такава възможност.
Добра стратегия е да изготвите кратко резюме, което да откроява вашите ключови умения и амбиции в няколко кратки изречения. Специалистите по подбор на персонал и мениджърите по наемане на работа нямат интерес да четат романи, защото преглеждат стотици кандидатури и вземат решения за минути, ако не и за секунди. Те искат да получат най-важната информация възможно най-бързо. Ето защо твърде дългата автобиография може да ви навреди повече, отколкото да ви помогне. Накратко, ако не можете да обобщите уменията и опита си по кратък начин, не очаквайте да бъдете поканени на интервю.
Ориентирайте вашето CV към конкретната работа
Не става въпрос за количество, а за качество - това е водещият принцип, който не бива да забравяте. Коя част от вашата трудова история допринася за вашата кандидатура и по какъв начин? Кои са важните умения, които потенциалният работодател ще оцени най-високо? Какви са онези отговорности, знания и опит, които ще интересуват най-много HR експерта. Отговорът на тези въпроси ще ви позволи да изпъкнете повече.
Не забравяйте, че автобиографията не е алманах за цялата ви професионална история. Заложете само най-добрите, най-актуалните и най-подходящите данни, за да покажете, че сте в готовност да изпълнявате работата, за която работодателят ви наема. Така ще демонстрирате, че сте целенасочени, а профилът ви ще бъде безупречен. Потенциалните работодатели искат да видят именно това.