Изкуственият интелект навлиза безапелационно в образованието и казва "Може и без това“, и то може, но на каква цена, какво остава от устройството на света, в което сме живели. Това коментира футурологът доц. д-р Мариана Тодорова в предаването "Сценарий от бъдещето“ на Радио "Фокус“ с водещ Ива Дойчинова.

Тя отбеляза, че днешното поколение е такова, което живее на границата между два свята и може да направи базисно сравнение, но следващите поколения няма да могат. "За тях това няма да е липса, а едно прагматизиране, освен ако не създадем наистина целенасочено нов тип зони – само за критично мислене, само за естетическа и научна наслада и извлечем от колежа и университета чистата дискусия, без оценка, като елемент от личностното усъвършенстване, а ученето в класическия вариант  го преизобретим“, каза доц. Тодорова. 

Тя разказа че резултатите от изследване на LinkedIn сред 2000 от най-добрите рекрутъри и HR специалисти в Ню Йорк показват, че навлизането на изкуствения интелект и необходимостта от нов тип умения влияе на компаниите и те са склонни да предпочитат хора, които нямат университетско образование, но са много добри в технологичния свят.