Ходенето бос има способността да възстанови естествения модел на ходене. Движението без обувки действа като аналгетик за голяма част от здравословните ни неразположения. То ни помага да се заземим.

"Обувките имат защитна функция, но ходенето бос го разбирам като трениране на стъпалата. Днешните обувки до голяма степен са отражение на нашата мода и култура, те не прилягат много добре на формата на стъпалата, съответно пречат и на биомеханиката на това да ходим по естествен начин", каза терапевтът Ели Петкова.

При всяка стъпка ходилото минава между две крайни позиции, които се наричат пронация и супинация.

"Пронация е, когато ходилото се разстила, тогава поема тежестта на тялото. Носейки конвенционални обувки, тези форми на стъпалото и тези фази на походката не могат да се случат по този начин. При всеки адаптациите са различни. Тялото се адаптира, то е интелигентно", обясни Петкова пред Bulgaria ON AIR.

Всеки ли може да ходи бос

"Има различни степени. Можем да си събуем обувките, да си намерим пътечка и да походим боси. Това няма да навреди. Може да ходим с гъвкави обувки. При всички конвенционални обувки подметката при петата е леко повдигната. Това означава, че нашите мускули ще се адаптират. Механиката на движение ще се измени", подчерта терапевтът.

По думите на Петкова е добре да започнем с упражнения. 

"Добре се получава, ако ги правим, преди да ходим - разтягане на прасец, масаж на стъпалото. От анатомична гледна точка мозъкът вижда външния свят и чрез дланите и стъпалата. Там има много сетивни нерви. Въздействайки им, подобряваме дейността им. Най-добре е да си намерим естествен терен, да е различен. Походката е сбор от начина, по който се движат различните части. Трябва да поработим с упражнения и новите движения сами ще влязат в нашата походка", посъветва Петкова.