"Тавата, в която ще слагаме корите - намазваме с 1-2 лъжици олио. За да може, след като я изпечем - да я обърнем върху две панички и да се задържи дебелината на баницата. Да е пухкава", споделя тайните си Донка Рашева.

Така хем изтича излишната мазнина, хем запечената плънка задържа баницата здраво захваната за дъното. После изглежда малко по-лесно. Редуват се кори и плънка с малко олио докато тавата се изпълни. Тук обаче пак е време за майсторлък - отгоре баницата леко се прорязва и се полива със 7-8 супени лъжици от водата, в която са "къпани“ корите, в които се разтваря последната плънка.

Майсторката на типичната за района налагана баница със сирене и печени кори си обяснява защо това българско блюдо е сред най-харесваните в света и изпреварва и гръцкото саганаки, и аржентинската проволета."Защото е по-пухкава, хранителна е, сочна е", твърди Донка пред NOVA.

Докато нашенската вкусотия е във фурната Донка прави заготовка за шопска и овчарска салата, които са след баницата съответно на почетните четвърто и пето място в света. Тя лично, като повечето хора от този регион, предпочита шопската пред овчарската салата.