Ангел Ненов - българинът, получил медал за техническа иновация на Кралската асоциация по селско стопанство във Великобритания

© Фокус
Водеща: Точно поради тази причина един български изобретател открива технологията за производство на оксиводород съвсем случайно, поне по неговите думи. Добавен към горивото в превозни средства, газът понижава разхода с до 25% и намалява праховите частици с едно значително количество от 70-80%. Звучи добре и лесно приложимо, но той не спира до там, а открива как по подобен начин и схема това може да се приложи върху човешкото тяло и да подобри качеството на живот. Дано ви е станало интересно, защото следващият ни гост е Ангел Ненов. Той е разработил и патентовал и двете, а дори вече са и приложими. Добро утро. Много се радваме, че сте на живо при нас в студиото.
Добро утро. И аз радвам, че ме поканихте. За първи път давам интервю по радиото.
Водеща: Ами радвам се, дано да ви остане с хубав спомен. Тук пред нас стои една машина – това е машината HydroVitality. За нея ще поприказваме малко по-късно. А сега директно да започнем от там какво всъщност представлява идеята ви, която вече е действащо изобретение, и какво е оксиводородът, защото предполагам, че не всеки знае?
В общи линии, това е относително стара технология. Дори първите материали, които съм срещал за оксиводорода, са през 1823 г. – точно 200 години от сега, когато един британски учен получава награда за оксиводородна горелка. Но така или иначе, аз се сблъсках с тази технология преди 10 години и останах много впечатлен как от 1 литър вода може да се направят 1800 литра газ, който може да гори без да емитира никакви емисии, защото съществото на газа е водород и кислород, тук няма карбон като състав в газа, така че имаме едно напълно чисто горене, което започва от вода и завършва с вода. И в общи линии, български учен, изследовател и откривател – Илия Вълков, през 1971 г. е патентовал този газ като Браунов газ или оксиводороден газ, но по-скоро Браунов газ. Та, в общи линии от там ми започна интересът към този газ. И с течение на времето видяхме, че като се добави към всякакъв вид конвенционални горива – дизел, бензин, природен газ, той намалява драстично емисиите, защото подобрява много начина на горене.
Водеща: Т.е. вие първоначално съвсем случайно се сблъсквате с тази идея, но пък я доразвивате, и ето вече до какво се стига.
Да. Даже в началото бях много скептичен, защото брат ми срещна един човек в България, който монтира на моя пикап подобна система, и аз казах: ти си луд, как ще вкараш вода в двигателя?! Но оттам нататък се запалих много, защото това е технология, която няма граници.
Водеща: Да.
Водещ: Най-интересното е, че светът усилено говори за електрическата революция, за електрическите двигатели. Сещам се за гост, който беше при нас – един от създателите на "Дронамикс“, на първия каргодрон, който също впечатли света. Те също използват двигател с вътрешно горене, т.е. все още тази технология не я отричаме напълно и все още тя ще бъде сред нас. И има накъде да се подобрява, нали така?
Така е, да. В общи линии, човек е много интересно съществува. Още 1900 г. в Америка половината автомобили са били електрически, половината са били с вътрешно горене. В наши дни ние преоткриваме електричното и казваме: ето това е нещо ново. Но то не е толкова ново, то е добре забравено старо. Но все пак аз мисля, че има бъдеще в двигателите с вътрешно горене, още повече при такива тежки машини, които работят при много екстремни условия – там това, което се предлага в момента като алтернатива, електричеството, не е съвсем приложимо поради теглото на батериите и т.н.
Водеща: И то е – съвсем накратичко отново да кажем, това е една машинка, която всъщност вие сте направил, която се прикрепя към… Къде? Към двигателя на автомобил, рейс или каквото и да е там друго превозно средство, или къде точно се слага?
Това е един електролизьор, който разделя водата на водород и кислород, на бордът на автомобила го произвежда този газ, без никакво налягане, без никакво съхранение на газа. И това се добавя към горивото, като това е… на английски e pre-combustion solution, значи това е решение преди да се създадат емисиите, ние да ги предотвратим, нека така да го кажем.
Водеща: Разбирам.
Водещ: Много интересен разговор. Продължаваме след кратка пауза, за да видим какви приложения може да има вашето изобретение.
Водеща: При нас гост е г-н Ангел Ненов. Наричам ви изобретател – така правилно ли е?
Не знам дали изобретател е най-правилното, по-скоро ентусиаст, някои ме наричат "лудият“.
Водеща: Добре, когато говорим за изобретатели, това е съвсем нормално нарицание понякога. Всъщност той е наш гост, защото говорим за едно нещо, което се нарича първо HydroGen едното, пък HydroVitality е съвсем друго. HydroGen – това е една машина, която се прикрепя към без значение какъв автомобил, рейс и каквото и да било превозно средство, и по този начин се минимализират вредните мисии.
Водещ: И намалява разхода, доколкото разбрах.
Водеща: Точно така.
Водещ: На хората трябва да им говорим в сметки. Тогава…
Водеща: Да. И подпомага двигателя.
Да, подпомага по-правилното изгаряне, от там – по-чисто изгаряне, от там – увеличава живота на двигателя, защото вътре няма карбонови наслагвания.
Водеща: Така. И дотук всичко е горе-долу ясно. Обаче вие не спирате до там.
Да.
Водеща: Вие изработвате и HydroVitality. Т.е. как машината, която в момента стои пред нас, помага по някакъв начин на нашето тяло и на нашето цялостно здравословно състояние?
Най-бързата версия на това защо тръгнах към здравето е, че имахме много тежък инцидент в нашия кръг от познати. Мой познат почина от рак и остави три деца на много ниска възраст. И в общи линии, аз спрях за 6 месеца всякаква дейност, защото беше тежко положението, и четохме. Още откривателят на газа Илия Вълков е правил тестове във връзка с лечение на рак и т.н. И ето, направихме машина, която на база на целия опит, който имахме с автомобилите и с тракторите, ние направихме една много здрава машина, която може да произвежда оксиводород без никакви проблеми, без охлаждане, без шум и т.н.
Водеща: Само да кажем, оксиводород – това е кислород и водород.
И водород, да, да. В общи линии, в последните 10-15 години в медицината много сериозно се говори за оксиводорода. Даже с пандемията, която беше с КОВИД-19, китайците публикуваха една книга 2020 г., в която показаха над 270 тестове как оксиводородът може да помага при лечението на КОВИД. Като казвам помага, говорим, че примерно болни от КОВИД могат да се излекуват за два-три дена.
Водеща: Т.е. това е сериозно.
Водещ: Каква е разликата с вдишването ударно на чист кислород?
Чист кислород – проблемът е, че при чистия кислород може да се предозира. Отделно, всички знаете за това, че ако водолазите дишат чист кислород, те не могат да излизат веднага на повърхността, докато за сравнение, ако дишат оксиводород, те могат директно да излязат на повърхността. Има сравнителна разлика от това да се вдишва оксиводород.
Водещ: Може ли човек да използва машината не просто когато има проблем, а и да поддържа общото си физическо състояние?
Идеята в случая – то по-скоро не е идеята, ние от две години правим проучвания, медицински проучвания в университет в Англия – оказа се, че след 45 минути вдишване тялото се обогатява на водород. Водородът е най-силният антиоксидант, като той извлича всичкия вреден кислород, или там… Водородът действа като много силен антиоксидант. Въпросът обаче е, че след като се спре инхалацията, след около половин час организмът се връща в нормалното си състояние и аз бих го сравнил инхалирането с пиенето на вода. Всеки трябва да пие вода постоянно. Но като го казвам това, това не означава, че има някаква зависимост. Вие не може да станете зависим към водород и кислород.
Водеща: Да.
Водещ: То ние сме зависими, но не в този смисъл.
Водеща: Не в този смисъл, да.
Вчера даже слушах по вашето радио една жена, която казваше, че хубаво е хората си отделят време за себе си. Аз съм на мнение, че отделяйки един час от времето си, и то не е задължително само да инхалирате, вие може, докато работите, да си правите процедура, можете, докато гледате телевизия, но през този един час вашето тяло се самоизлекува, самовъзстановява, нека така да го кажа.
Водеща: Т.е. вие казвате, че е безопасно, няма как да се предозира. Има ли противопоказания? Това е може би най-важното за хора с диабет, хора, болни от рак, да речем, болест на…
Ами как да ви кажа, дотук медицината не е намерила някаква противопоказност на това нещо. Още повече, като говорим примерно за раково болни, инхалирането на оксиводород не е в противоречие примерно с там химиотерапията, която правят, но тя помага на самите клетки да се възстановяват много по-добре. Имаме много случаи. Дори имаме случай с човек, който беше със 70% увреждане на бял дроб, диагностициран с рак – след горе-долу година и половина дишане той се възстанови почти напълно. Трудно е да кажем, че можем да лекуваме. Правилното, което ни насърчават да казваме, е, че подпомагаме.
Водещ: Т.е. вече има проведени много тестове. Къде се случват тестовете?
В University of The West of England в Бристол, в Англия, правим тестове с нашата машина. В общи линии, в световен мащаб, понеже бяхме на такава конференция, само в три държави се извършват такива тестове с оксиводород на този етап.
Водеща: Добре. За терапевтичните ползи на водорода за нашето тяло, а и не само продължаваме разговора в "Денят на фокус“.
Водещ: Говорим си за устройството, което ако щете вярвайте – нищо не се чува. То работи в момента, насища въздуха с елементи, водород и кислород. Ето, на Хари – тя е по-близо и започна да й се отразява добре.
Водеща: Да, бръчките ми изчезнаха тази сутрин.
Водещ: Да, и започна да ставаш брюнетка.
Водеща: Да. И по-блага, нали?
Водещ: Да не подвеждаме с шеги нашите слушатели. Тук става въпрос не само за едно пречистване на въздуха, тонизиране. Стана ясно, че тази машина и тази разработка влияе много добре на хора в различни състояния, болнични състояния.
Водеща: Може ли да попитам, в този ред на мисли, защото хроничните заболявания са може би бичът на ХХІ век, не само хроничните заболявания, алергиите и т.н. – имате ли някакви изследвания точно в тази посока?
Ами, има страшно много изследвания. В общи линии, в нашия сайт ние… Говорим за повече от 1000 медицински тестове в различни направления за различни здравословни състояния. Аз от личен опит мога да кажа, че имаме хора, които ползват системата, преди това са били с астма, не са имали никакво обоняние. В общи линии, след около месец, месец и половина използване на системата тяхното обоняние се връща. Аз лично, както аз, така и цялото ми семейство, ние от повече от четири години не използваме никакви, никакви хапчета. И минахме през този труден период, който беше някаква луда истерия с разни такива заболявания – няма нищо, в смисъл, не сме изпитвали нищо, нито температура, нито кашлица, нищо.
Водещ: То се отразява добре на въздуха, на вас самия, за ежедневна употреба.
Да, да. Дори има изследвания, че с оксиводород може да се пречиства вода. Примерно при отглеждането на риби – това влияе много добре върху рибите. Ако примерно сложите този газ в аквариум, със сигурност ще сменяте в пъти по-рядко водата.
Водеща: Да.
Водещ: Приложенията му са просто безкрайни, така ми звучи на мен.
Абсолютно, да.
Водеща: Вие споменахте, че и водолазите могат да го използват. Как?
Да. През 1965 г. са правени такива тестове. Значи водолазите, които използва оксиводород, могат директно да излязат на повърхността, без да трябва да минават през тези етапи на климатизация.
Водеща: Вие сте българин, създали сте го това нещо. Къде всъщност за първи път излезе в производство? Защото ето тук чета в момента – използва се в девет държави и на три континента, но като че ли ние в България не бяхме чували до този момент, или поне аз и Жоро.
Ами, дори в България от 2013 до 2016 г. работихме по европейски проект със завод "Самел“. Там правихме разработка на парно отопление на база водород. В България още тогава тръгнахме да монтираме по автомобили, по камиони, но тук, в България, е странна историята. Дори ето сега, в момента всички казват емисиите, че на техническите прегледи мерим емисиите, обаче ако отида с кола, която е да кажем "Голф“ единичка и ако този Голф“ няма никакви емисии, те пак няма да ми дадат зелен стикер.
Водещ: Защото просто…
Защото просто годината на производство… така, така, нали… Въпреки че говорим, че гледаме за емисиите. Ама това не е само в България, това е и в Англия. В Англия отидохме с един пикап, на който в България му бяха откраднали филтъра за твърди частици, тидохме да мерим емисии и те казаха "Ооо, не, не може да преминем, защото нямате филтър. Това е незаконно“. И аз им казах: добре, мерете го. Защото в Англия имаме замерване на Q7, която в сервиза не можаха да намерят никакви емисии и въпреки това си плащам данък за…
Водещ: Т.е. те не вярват, може би са си мислили, че машината им е счупена.
Да, по принцип си го помислиха, казаха, че са сложили на друга кола да проверят и така. Просто индустрията е много, много странно нещо, в смисъл…
Водеща: И въпреки всичко, вие в момента се връщате с една много престижна награда – получавате сребърен медал.
Да. Значи това е голяма гордост. Това е сребърен медал за технически иновация на Кралската асоциация по селско стопанство във Великобритания. Преди три години получихме пак награда там, само че беше бронзов медал, и тогава ни казаха, че това нещо се случва веднъж в живота на фирми, които разработват нещо. Но ето, тази година се случи отново и така.
Водеща: Ами честито, първо, за наградата. И като за финал на днешния разговор бих искала да ви пожелая много успехи и да продължавате да разработвате все повече интересни неща във връзка с човешкото развитие и човешкото здраве, защото това може би е най-важното.
Водещ: Това, което ме интересува – влязло ли е вече в производство, има ли продажби в чужбина?
Водеща: Масово, да.
Да, даже това устройство се продава и в чужбина. Исках също да кажа, че и в България го има в две болници – в Бургаската белодробна болница и в Хасковската белодробна болница. Така че се надявам, още повече, че в българското здравеопазване този метод е приет също така, защото Световната здравна организация го прие за нормален метод. Надявам се да се популяризира в България, защото наистина помага.
Водеща: В нашия разговор казахте, че в Япония вече в… къде го има?
В линейките.
Водеща: В линейките.
В линейките използват подобни… Вместо да дават чист кислород, дават оксиводород.
Водещ: Благодаря ви. Надявам се да откривате все повече приложения и да ги развивате, и да чуваме все повече за приложението, ползите от това устройство.
Водеща: И разбира се, да ни гостувате. А пък ние го тестваме вече с Жоро.
Да. И аз ви благодаря за интереса и се надявам да помогне – вашето радио е доста слушано, надявам се да помогне повече хора да се запознаят с такива нови технологии.
Водеща: Ангел Ненов беше наш гост – български изобретател със сребърен медал от Кралската асоциация по селско стопанство.
пон | вто | сря | чтв | пет | съб | нед |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | 4 | |||
5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 |
12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 |
19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 |
26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 |
Феновете на Селена не прощават
22:08 / 01.05.2025
Това летище се смята за най-страшното в света - ето защо
21:08 / 01.05.2025
Ето какво издава използването на емотикони за личността ни
15:56 / 01.05.2025
Актуални теми