Медиацията може да се окаже ситуацията, в която всички печелят. Системата от една страна и хората от друга. Двете конфликтни страни трябва да бъдат подпомогнати да решат своя спор по цивилизован начин. Това каза служебният министър на правосъдието Крум Зарков по време на Националната конференция  на тема "Медиацията по висящи съдебни дела – възможности и полза за всички участници", предаде репортер на "Фокус". 

"Считам, че конференцията се вписва в дълго продължаващо усилие, което кулминира с приемането на закона за медиацията, в който се направиха важни промени. Припомням този дебат, защото сега предстои по-трудната част, защото след политическия дебат предстои този законопроект да бъде разкискан и приложен там, където трябва", допълни Зарков.

По думите му развитията на обществата, урбанизацията, технологиите, просперитета и др. създават условия за нарастващ конфликт. В същото време трябва да се улесни достъпът до съдебната зала, законопроектите, свързани с решаване на конфликта, са толкова многобройни. Той припомни, че в България това е започнало през 2004 г. , но поради различни причини не се приложило.

"Ниското доверие на гражданите в Съдебната система, комбинацията между претоварването й и нарастващата конфликтност изисква от нас да минем на втора скорост. Трябва ясно да подготвим системата да я приеме, за да се постигне сериозност, така че на един етап медиацията да не е необходима, а да идва от само себе си. Има много неща, които трябва да бъдат изяснени" поясни още Крум Зарков.