Бурни дебати и полюсни политически реакции, след като от президентската институция официално внесоха в Народното събрание предложение за референдум за приемане на еврото. От правителството видяха в това опит за саботаж, а в парламента вече има мнозинство със стратегия как предложението да бъде отхвърлено. Още вчера преподаватели от големите университети създадоха подписка срещу искането за референдум.

"Нашата теза е, че НС не може да свика референдум по въпроса, който предлага президента, тъй като това би противоречало на Конституцията и на задълженията, които е приела България с присъединяването си към ЕС. Решихме, че е от значение в този критичен момент, да вземем категорична позиция и да предупредим, че евентуалното свикване на референдума би означавало суспендиране на установения конституционен модел за вземане на решения в основни институции на България", коментира пред NOVA" доцент Христо Христев, преподавател в Софийския университет.

"Изключително притеснително е, че президентът прави това предложение. Можем само да гадаем какво накара президентът да промени позицията си. Очевидно не е процес на юридически анализ и обосновка. Собственият му секретар по правни въпроси се разграничи и си подаде оставката. Виждаме и внесеното днес предложение, което бих казал, че е една политическа декларация. Преповтаря обръщението от петък на президента", коментира доц. Христев. Според него в предложението днес няма съдържателни юридически мотиви.

"Има въпроси, които не могат да се решават с консенсус. Това често са въпроси свързани с финанси, финансова стабилност и рамка за икономическо развитие", каза Христев.

"Това, което се случва, е изключително притеснително от гледна точка на финансовото и икономическо развитие на България. Притеснително е чрез политически спекулации да се поставят под въпрос основите, на които почива финансовата стабилност на България", коментира доцентът.

"Няма нито има юридически, нито финансово-икономически аргументи, които могат да защитят тази позиция", смята доц. Христев.