Аз мисля, че този референдум е безсмислен. Не мога да вляза в чисто юридическите постановки, но след като има решение на Конституционния съд по този въпрос, поне за всеки средно образован юрист е ясно, че това са международни договори, на базата на тези международни договори всъщност България прави това, което в момента се случва с еврозоната, правилата са общоевропейски. Т.е. тези неща мисля, че са ясни за всеки един човек, който поне проявява любопитство по тази тема.Това каза Любомир Дацов, член на Фискалния съвет и бивш зам.-министър на финансите в предаването "България, Европа и светът на фокус" на Радио "Фокус".  

"Казвам, че този акт е безсмислен от практическа гледна точка, защото България ще получи потвърждение за влизането си в еврозоната или отхвърляне в рамките на следващия месец и половина, т.е. на 4 юни ще бъдат съответно двата доклада на Европейската централна банка и на Европейската комисия публикувани с тяхното становище, което означава, че те определят, че ние сме изпълнили критериите и сме готови като държава", уточни той.

"Защото това между другото е много важно да се подчертае, тъй като основната спекулация е, че хората не били уверени дали сме готови. Всъщност по целият този механизъм хората с експертен капацитет, а не говорещи глави, както се казва по телевизията и по радиата, определят и оценяват нашата готовност. Те ще кажат всъщност с тези доклади "Ние сме готови“", каза Дацов.

"На първо място ECOFIN, където финансовите министри ще одобрят на базата на тези доклади влизането на България в еврозоната. След това ще се мине на високото политическо ниво на министър-председателите, т.е. на съвет. И евентуално с една последваща стъпка още около една седмица, последно одобрение,  България ще знае дали е влязла в еврозоната от 1 януари следващата година. Това ще стане в рамките на месец-месец и половина, т.е. преди края на юли", добави той.

По думите му такъв референдум не може да бъде проведен за по-малко от 5-6 месеца.

"Дори в най-добрия случай, резултатът от един такъв референдум би бил готов някъде в края на годината. Т.е. ако резултатът е отрицателен, дори няма никакво значение – в момента спекулирам, просто за да разясня, ние какво ще кажем: "Не, благодаря, ние не влизаме в еврозоната“ и съответно излизаме от Европейския съюз, защото това е равносилен акт. Т.е. от тази чисто практическа гледна точка този акт, и аз мисля, че президентът чудесно го знае, няма никаква практическа стойност. А вече това, което води до следващото заключение, е, че това е чисто политически акт, и президентът не прави нищо друго, освен да се позиционира", обясни Дацов.

"Това няма да се отрази върху самата оценка. Но неприятното е, че това се отразява върху имиджа на България и на усещането, че нашите политически лидери не знаят какво точно правят", добави той.

Защото да правиш нещо, което е чисто политически в последния момент, нали, няма много разум в това нещо. Няма как държавата ни да получи доверие следствие на това. Аз не мога да кажа дали това би се отразило на решението на ниво министър-председатели. Но да, има по-скоро дългосрочни последствия като държава, която взима противоречиви решения и вътре политиците не си говорят или са готови да действат против интересите на самата държава. Чисто практически смятам, че това няма да възпрепятства влизането и оценката на България, положителната оценка за влизане в еврозоната, но само по себе си е неприятно като факт. Още повече, че лично на мен оставя горчиво усещане за нечистоплътност това, което се случва в момента.

"Ако погледнем една Хърватска, защото в България повечето хора спекулират и са  останали с усещането, че там нещо лошо се е случило, точно обратно, в следствие на влизането в еврозоната Хърватска има две поредни години най-високия икономически растеж в Европа, който скочи неимоверно при това, и този растеж е почти два пъти по-висок, отколкото в България. Така че аз лично очаквам следващата година да бъде много успешна икономически за България, независимо от турбуленции в света. Да кажем, че това нещо би било загубено, ако съответно не влезем. А и другото нещо, загубата на доверие, на оценка като партньори не е малко, защото ако ние се откажем в последния момент, това не би изглеждало добре, никой не би ни взимал на сериозно в дългосрочен аспект", обясни той.