Започва масов ефективен протест на адвокатите у нас

©
Стачката вече е обявена в столицата с решение на Софийския адвокатски съвет.
"Считано от 1 юни 2025 година Софийският адвокатски съвет няма да определя служебни защитници, резервни защитници, дежурни адвокати и особени представители. Мотивите за протеста ни са липсата на реформа в правната помощ и ниското ниво на заплащане на адвокатския труд“, обявиха от колегията.
И посочват, че председателите на 21 колегии в края на април са излезли с позиция, която разяснява нетърпимата ситуация с правната помощ. Тази позиция е подкрепена от председателите на колегиите в Благоевград, Бургас, Варна, Видин, Габрово, Кърджали, Кюстендил, Ловеч, Пазарджик, Перник, Плевен, Пловдив, Силистра, Сливен, Смолян, София, Русе, Търговище, Хасково, Шумен и Ямбол.
Тя е изпратена до министрите на правосъдието и финансите и до Националното бюро за правна помощ. В нея се настоява за спешно провеждане на реформи и се отправя предупреждение, че адвокатите имат готовност за ефективни протестни действия заради ниското заплащане на труда им и липсата на държавна политика за подобряване на достъпа до съд.
Стачката ще започне на 1 юни 2025 г. и ще продължи до удовлетворяване на исканията и "предприемането на надлежни мерки за тяхната реализация“. Основните искания на адвокатите са:
Издаване на Наредба за изменение и допълнение на Наредбата за заплащане на правната помощ, в съответствие с проекта, който още през 2024 г. беше предложен на Министерството на правосъдието от създадената към същото министерство работна група и бе съгласуван от участниците в работната група, във възможно най-спешен порядък и без отлагане началния момент на действието ѝ.
Увеличаване на бюджета за правна помощ и възнагражденията по Наредбата за заплащане на правната помощ поне двойно (със 100 %) с ефект от началото на 2026 г.
Предвиждане на достатъчно по размер разходно перо в бюджета на съдебната власт за възнаграждения на особени представители, платими от бюджета на съда с цел обезпечаване на справедливи възнаграждения на адвокатите, определени за особени представители по дела, които да бъдат съотносими с пазарните нива на заплащане на адвокатската защита.
Освен това се настоява за формиране на работна група, която да подготви програма за реформи в правната помощ и подобряване на условията за работа на адвокатите за периода 2026 – 2030 г. (в това число преминаване към механизъм за периодичното им актуализиране, обвързване с размера на МРЗ или по друг начин); за одобряване на програма за осигуряване на допълнителна квалификация на адвокатите в специалните материи по Закона за закрила на детето, Закона за здравето, Закона за защита от домашното насилие и Закона за убежището и бежанците и други специални закони, и привличане на повече адвокати към посочените области на квалификация и правна защита; за иницииране на законодателни промени за облекчаване условията на работа на адвокатите по линия на правната помощ и създаване на квалифицирани състави на престъпления срещу адвокат.
Софийският адвокатски съвет заявява, че съзнава своето място и отговорност в процеса по обезпечаване на защита и достъп до съд, но ангажиментът за осигуряване на правна помощ и разглеждане на делата в разумен срок е на държавата.
"Поради това именно върху българската държава ще тежи отговорността в случай, че не бъдат определени служебни защитници и адвокати особени представители в неотложни случаи, като делата, свързани с домашно насилие, процесуално представителство на малолетни и непълнолетни деца, неотложни случаи посочени чл.28 ЗПП – по дела за мерки за процесуална принуда и разпити пред съдия в досъдебното производство, както и при бързо производство по Наказателно-процесуалния кодекси и при производства по Закона за здравето, по Закона за закрила на детето и по Закона за МВР“, посочват от САК.
И допълват, че по изключение може да определят служебен адвокат или особен представител "само по искания за отмяна или изменение на мерки за неотклонение и в производства, които осигуряват защита при опасност за живота или здравето на хората, включително за деца в риск“. Ще продължат да работят Регионалните центрове за консултиране към САК.
пон | вто | сря | чтв | пет | съб | нед |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | ||||||
2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 |
9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 |
16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 |
23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 |
30 |
Президентът: Където има ясни цели и неизчерпаема енергия, таланти...
22:27 / 31.05.2025
Диляна Гайтанджиева: Разследването на Христо Грозев съдържа лъжи,...
22:06 / 31.05.2025
Радостин Василев: Протестът срещу еврото беше на хората, които ис...
21:16 / 31.05.2025
Непременно посетете лекар, ако видите по-странни белези по кожата...
20:37 / 31.05.2025
Христо Грозев разобличи журналистката Диляна Гайтанджиева, работи...
20:34 / 31.05.2025
С плажно парти в Поморие официално беше даден старт на летния тур...
20:16 / 31.05.2025
Актуални теми
Анкета
Не (22250) | 40% | ![]() |
Да, но отложено и превъртам реклами и съдържание (20392) | 37% | ![]() |
Да, гледам по традиционен начин (12546) | 23% | ![]() |