Аз от 30-тина години се занимавам с противодействие на пиратството, още през далечната 1996 г. разпространението на пиратско съдържание на пл. "Славейков“, впоследствие закриване на компаниите, произвеждащи пиратски дискове. Ние бяхме втората пиратска държава в света с над 50 милиона компактдиска годишно производство. Това каза в ефира на "Денят на фокус“ на "Фокус“ експертът по киберсигурност Явор Колев. "Впоследствие пиратското съдържание премина в интернет и затваряхме компании, доставчици на интернет, които имаха собствени сървъри с такова съдържание. Но тогава нямаше алтернатива, нямаше легални платформи за разпространение на музика, филми, софтуер, литературни произведения. Сега вече има такива легални платформи и творческите индустрии инвестират милиарди долари годишно в такива платформи за разпространение“.

Достатъчно е да спомена Netflix, Spotify, НВО, допълни Колев. "Тези големи сили, големи компании, естествено, че няма да допуснат да бъдат ощетявани и съвсем нормално е да считаме, че тяхната битка с пиратското съдържание ще бъде безкомпромисна. Считам, че това е един ясен сигнал за всички пиратски платформи да приключат с пиратското разпространение.“

От една страна легалните платформи дават увереност на потребителите, че имат една висококачествена услуга, допълни Колев. "От друга страна, защитена от някакви кибератаки. От трета страна, самата услуга е с много ниско заплащане, може да бъдеш спокоен, когато използваш тези платформи, че не нарушаваш закона и редица други преимущества“.

Считам че отново ще има много големи инвестиции да се развиват такива платформи и да достигат до всички потребители, заяви Колев. "Навсякъде да бъде възможен достъпът до тях. "Тези, които предлагат пиратско съдържание са наясно, че тяхното време изтича, ще бъдат преследвани от закона, глобите са огромни. Ясно е и на тях, че не могат да се скрият зад никакви анонимни самоличности и рано или късно ще бъдат изправени пред правосъдието – дали в САЩ, дали другаде пред съда. Това са в много държави криминални престъпления и няма да могат да посещават различни страни, да си харчат парите, не могат да си купят и едно кафе някъде. Виждате пример със санкциите по закона "Магнитски“, как един човек няма никакви възможности да оперира със средствата си. Така че съвсем нормално е те да приемат, че този бизнес приключва и че трябва да се захванат с нещо ново.“

Бистра ОКЕРЕКЕ