Мнението на Асоциацията на прокурорите е, че този механизъм за разследване на главния прокурор и неговите заместници е доста преекспониран в медийното  и общественото пространство.

Това каза в обзорното предаване "Това е България“ на Радио "Фокус“ Владимир Николов – председател на Асоциацията на прокурорите в България. "Той се превръща едва ли не в панацея за решаване на много важни обществени проблеми. Този въпрос е важен, но нашето общество има и други приоритети. Ние видяхме практически, че парламентът прие два коренно противоположни модела за това разследване на главния прокурор. Те са до голяма степен противоречиви. Необходимо е избистряне на един ясен механизъм и модел, към който евентуално да се върви. Ние имаме на масата две предложения – законопроект на МС, който предвижда създаването на така наречените атхок прокурори, а видяхме и предложение, което предвижда засилване ролята на Националното следствие. Кое е по-удачно е много спорно и това ще бъде дебат и предмет на експертен разговор между българските юристи“.

Имаме опасения, че част от тези промени са прибързани, недостатъчно добре обмислени и потенциално противоконституционни, допълни Николов. "Въпросът не е дали ние искаме дали да има такъв механизъм? Българската прокуратура не се притеснява от контрол върху дейността на прокуратурата и главния прокурор. Но ние сме правова държава и ние като юристи, като граждани трябва да уважаваме съществуващият конституционен и законен ред. Това е най-важното в случая“.

Аз съм български прокурор, ние магистратите сме независими при осъществяване на нашите функции, ние с ме аполитични – нямаме право да се месим в политическия живот. "Аз уважавам правото на всички партии да защитават своите приоритети пред българските избиратели. Не бих искал да си обяснявам защо определени партии настояват толкова много и това е център на тяхното политическо верую. Те имат това право. Но тази материя е много сложна и чувствителна. Тя е важна за всеки един български гражданин. Най-отговорното решение е това да бъде предмет на един много широк дебат и ако е възможно на един категоричен политически консенсус“.

Цоня СЪБЧЕВА