Това е най-честата причина за смърт

©
"Тонът на писмото е благодарствен, защото в новия проект за Национален рамков договор страшно много неща от това, което сме настоявали, бяха приети. Българският лекарски съюз и Здравната каса се съгласиха, че инсултите са приоритет, доста от алгоритмите се осъвремениха. Почти 20 години нищо не беше променяно. Разбира се, останаха някои нелогични пропуски във финансирането и искрено се надявам да получим разбиране, и лекарите да прилагат лечение, което спасява животи", каза неврологът доц. Росен Калпачки.
По думите му малко повече от 2% от получилите инсулт получават съвременно лечение.
"Заради това сме на опашката за модерно лечение. Нужно е да се проведат няколко стъпки при лечението и ако едно от леченията не успее, трябва да се отиде към по-високо технологично, но по-скъпо. Ако вие трябва да лекувате пациента с единия и другия метод, не получавате парите и за двете поотделно. Повечето болници могат да правят по-лесното, което също е модерно, в повечето случаи е успешно, но понякога е недостатъчно. Идеята е такъв пациент да бъде прехвърлен във високоспециализиран център, където да се проведе другото лечение", допълни доц. Калпачки за Bulgaria ON AIR.
Той сподели, че в България има 3 центъра, които могат да проведат цялото лечение.
"Надявам се, че тези места ще станат поне 13. Идеята е, че пациентът е там, не ходи никъде, което е плюс за него, не се насочва на друго място. Не минава време, а времето при инсулта е много важно. По-малко пациенти имат достъп до такова лечение, ако няма подобни центрове", коментира още неврологът.
Доц. Калпачки е категоричен, че инсултът е най-честата причина за смърт: "Най-голямата полза от лечението е спестяване на инвалидизация, защото ако оживееш след инсулт е по-зле, отколкото да не оживееш. Три пъти повече хора си отиват на собствен ход вкъщи след модерното лечение".
А за да не се стига до инсулт хората трябва да си лекуват високото кръвно.
"Това предотвратява инсулт и става чрез профилактични прегледи. Когато се случат първите симптоми на инсулт, мозъкът започва да умира още в първите секунди. Първите белези не са гръмотевични, няма болка, в голяма част от случаите не се усещат от пациента. Трите белега са изкривяване на лицето, слабост в едната или другата ръка и промяна в говора. Важно е и да има апликация на умните ни телефони, която да разпознава точно тези три белега, защото така няма да има нужда един от друг човек, но това не е лесно", обясни доц. Калпачки.
пон | вто | сря | чтв | пет | съб | нед |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | 4 | |||
5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 |
12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 |
19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 |
26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 |
Президентът: Да не забравяме, че България е била сред водещите в ...
23:05 / 11.05.2025
Медици отиват на поредна среща със здравния министър през новата ...
22:43 / 11.05.2025
Какви рискове крие протеиновата диета?
22:11 / 11.05.2025
Томислав Дончев: Румен Радев иска да разбие правителството на Жел...
21:09 / 11.05.2025
Предупредиха: Май и юни ще са натоварени за борба с градушките
21:04 / 11.05.2025
Кой е Ленин Станоев? Човекът, който развя знаме със сърп и чук в ...
20:39 / 11.05.2025
Актуални теми
Анкета
Не (21576) | 40% | ![]() |
Да, но отложено и превъртам реклами и съдържание (19815) | 37% | ![]() |
Да, гледам по традиционен начин (12238) | 23% | ![]() |