Стремежът на човека да отиде в Космоса, да го изучи и да покори нови хоризонти е генетично заложено в човешкото ДНК. Човечеството вече узря да има за цел да живее на друго небесно тяло за продължителен период от време. Това каза астрофизикът Тихомир Димитров – основател на космическа академия за деца Space Academy в България, в предаването "Денят на фокус" на Радио "Фокус". 

Човешките знания за Космоса вече са много дълбоки и следващият етап са постъпателните и систематични опити за достигането му. Звездите са недостъпни за човека, но планетите в Слънчевата система могат да бъдат достигнати. "Програмата "Артемида" на НАСА има за цел изграждането на лунна станция. Посредством тази лунна станция и космически кораби от ново поколение, които ще строи НАСА заедно с частни компании, ще кацнем отново на Луната.

След като покорим Луната, от там последователно може да пътуваме до Марс. За момента изследваме Марс все още само с роботи, това е единствената планета в Слънчевата система, на която има само роботи в момента“, обясни Димитров.  

Именно Марс е планетата, която предлага условия за живот, които са най-близки до тези на Земята. Пътуването до Червената планета отнема 6 до 9 месеца.  

Мисия "Артемида“ 1 от ноември 2022 г. е първата симулационна мисия от Земята до Луната с безпилотна ракета и космически кораб. "Вътре бяха поставени уреди, които да измерят какви нива на радиация ще изпитат астронавтите“, обясни Димитров. 

"Артемида" 2 е планирана за 2024 г. и вече ще е пилотирана, а с "Артемида" 3 се планира първото кацане на Луната през 2025-2026 г.  

Астрофизикът коментира, че космическата надпревара между САЩ и Русия е здравословна конкуренция, която води до ускорено развитие на космическите технологии.  

Основателят на Космическа академия за деца Space Academy за пета поредна година ще провежда летни космически лагери на Узана край Габрово и на Юндола. "И двата летни лагера са през месец юли за по една седмица за деца между 7 и 13 години, които искат да научат много за света на ракетите, астронавтиката, астрономията, как се пътува до Луната и до Марс.

Имаме пътувания до планетариуми по време на лагера, до едно летище, където децата ще могат да се качат в истински едномоторен самолет и да видят какви уреди има вътре", обясни Димитров.