Няма проблеми с устойчивостта на финансите на база на това, което се предприема в пенсионната система. Това заяви вицепремиерът и финансов министър Асен Василев по време на дебата за актуализацията на бюджета на Държавното обществено осигуряване (ДОО) за 2022 г. Депутатите обсъждат актуализацията на първо четене.

В пленарната зала Василев заяви, че общо пенсиите от брутния вътрешен продукт на България са 10,4 процента. Средно в Европа са 12,7 процента. Ние сме доста далеч от средноевропейския разход, посочи той. В отговор на изказване на депутата от ГЕРБ-СДС Илиана Жекова, министърът каза, че и миналата година е имало въпроси откъде ще дойдат средствата за пенсиите, но пари са били осигурени. Сега, по думите му, отново има възможност за допълнителни средства за увеличението, информира на БТА.

В хода на дебата Искрен Митев от "Продължаваме Промяната" (ПП) определи като важни гласуванията за актуализацията на ДОО, както и на здравната каса и държавния бюджет. От тази на ДОО зависи съдбата на най-уязвимите групи през следващите месеци, каза той и потвърди, че ПП ще подкрепят актуализацията на бюджета на общественото осигуряване.

Според Илиана Жекова (ГЕРБ-СДС) актуализациите на бюджета на ДОО и държавния бюджет поставят в риск бъдещото функциониране на пенсионната система. Тя смята, че липсва тригодишна финансова прогноза на бюджета на държавата, за да се види откъде ще се осигурят средствата за увеличаване на пенсиите.

Председателят на парламентарната група "БСП за България“ Георги Свиленски каза, че 1,386 милиарда лева за увеличението на пенсиите са осигурени от "повишената събираемост, от спрените кражби, от празните чекмеджета“. Пари има, увери той.

Елисавета Белобрадова ("Демократична България“) каза, че инфлацията е световно събитие. Всякакви интерпретации с корени в действията на управлението на България са неверни, посочи тя в хода на дебата.

Хасан Адемов декларира, че ДПС категорично подкрепя увеличението на пенсиите на българските пенсионери. По думите му обаче има проблем в методологията, по която се предлага постигането на това увеличение. Адемов каза, че ДПС са очаквали управляващите да имат пълен анализ на пенсионната система и план за цялостна реформа.

Георги Георгиев ("Възраждане“) каза, че неговата парламентарна група ще подкрепи актуализацията. Той допълни, че заради инфлационните процеси пенсиите трябва да се увеличат. Според него обаче, заложеното увеличение няма да покрие разходите на хората, които получават най-ниските пенсии. По думите на Георгиев ръстът от 10 процента от 1 юли не е нито справедлив, нито социален. Най-малките пенсии ще получат най-малко увеличение, смята депутатът. Георгиев изказа мнение, че правителството не осигурява приходи в ДОО и липсва реформа в системата.

По-рано през деня за кратко в Народното събрание дойде и премиерът Кирил Петков. Той си тръгна преди началото на дебата за актуализацията на бюджета на ДОО.