Изключително важно е училищата да развиват граждански умения у учениците и да създават активни и отговорни граждани, които да участват и да взимат решения за развитието на гражданското обществото в България. Това каза в предаването "Човекът на фокус“ на Радио "Фокус“ старши специалист "Управление на проекти“ в prepodavame.bg Юлия Мишкова.

Училището може да бъде мястото, което възпитава не само знания, но и граждански умения. Ученическият конкурс "Защо гласът ми има значение?“, част от по-големия проект "Как да преподаваме активно гражданство“, съфинансиран е от Европейския съюз и цели да подкрепи учители в гимназиален етап с различни готови ресурси и идеи, които могат да ангажират учениците си по различни теми, свързани с гражданското общество, обясни още тя.

По думите й един от най-добрите начини, по който могат да се ангажират учениците с тази тема, е като се създадат условия, в които да се чуе техния глас. "Конкурсът  провокира учениците да изразят по избран от тях начин различните причини, заради които е важно да изразяваме своето мнение и да упражняваме правото си на глас по различни въпроси, включително по това кои да бъдат хората, които ни управляват. Учениците могат да изберат и да запишат видео послание, да напиша есе или пък да организират собствена кампания в социалните мрежи и да споделят с нас своите мнения до 20 април 2024 година.“  

Според Юлия Мишкова е важно учениците да се поставят в такива условия от възможно най-ранен момент, в който да е ясно, че има много голямо значение дали изразяваме позиция, дали предприемаме някакви действия, "тъй като когато говорим за демократични общества, те не се свеждат само до упражняването на правото ни на глас, а изобщо до цялата ни активност и познаване на различни въпроси, които засягат обществото, и най-вече до желанието и възможността да се включваме като подобряваме средата около нас,“ каза тя, като добави, че точно тук е много голяма ролята на училището като естествена среда за обучение и получаване на знания.