Спасител: Алкохолът в заведенията е много скъп и масово се пиеше на плажа, имаше много удавени
©
"Тази година масово се пиеше алкохол на плажа. Масово! Защото сигурно в заведенията алкохолът е скъп и тук заставаха на плажа цели групи и всеки пиеше алкохол, което създаваше големи главоболия на спасителите. Това е една от причините да има доста смъртни случаи и инциденти", каза пред Bulgaria On Air Русев.
Последният смъртен случай на удавен мъж е само от преди дни, когато четирима български туристи се къпят на неохраняем плаж край Синеморец. От Съдебна медицина казват, че ако данните за фаталните инциденти по морето се разделят на броя дните в активния сезон – юли и август, това означава по един загубен човешки живот на ден.
Рекорден брой водни инциденти през изминалото лято са завършили фатално, съобщиха от УМБАЛ Бургас.
48 смъртни случаи вследствие на удавяне показва отчетът на Отделението по съдебна медицина. Това е с десет души повече, отколкото през лятото на 2023 г. и предишни години. Ако данните се разделят на броя дните в активния сезон - юли и август, това означава по един загубен човешки живот на ден. Почти толкова са и случаите на пациенти, спасени след удавяне и преминали през Спешно отделение.
Статистиката отчита почти равен брой инциденти с българи и чужденци. За съжаление както сред загиналите, така и сред спасените има малки деца, оставени без надзор край хотелски басейни и на плажа.
В оставащите няколко дни до края на месеца на бургаския плаж има два спасителни поста, но от 1 октомври плажният сезон официално се закрива.
А спасителите по морето продължават да настояват да се помисли за създаването на плажна полиция и охрана на бургаския мост, от където често се скача в морето.