След сривовете в мрежите на няколко от мобилните оператори, председателят на Комисията за регулиране на съобщенията събра техни представители на спешна среща. На нея са обсъдени варианти за промяна в нормативната уредба и правила операторите своевременно да уведомяват и да компенсират потребителите при подобни ситуации.

През последните няколко седмици част от клиентите на мобилните оператори не успяха да използват телефоните си за обаждания и съобщения. "Естествено, това е проблем. По-голям проблем е само спирането на тока, който пък се случи на Иберийския полуостров", каза пред NOVA телекомуникационният експерт Ясен Гуев.

Това обаче не е прецедент в световен мащаб, допълва той. "Ако видите статистиката, във всяка мрежа има по-малки или по-големи такива проблеми поне три пъти годишно. Един от най-големите беше миналата година в САЩ, когато единият оператор не можа да възстанови покритието в целите щати 11 часа", обясни експертът.

"Причините могат да бъдат много, защото телекомуникационните мрежи са нещо изключително сложно. Хората виждат само телефона или таблета, но всъщност отзад има радио оборудване - антените по сградите, които виждаме", разясни Гуев.

Според него временното прекъсване на сигнала е по-скоро вследствие на рутинна процедура, отколкото на целенасочена атака. "Единият оператор обяви, че става въпрос за ъпдейт на софтуер. Да обясня - обикновено това се прави вечер между полунощ и 6 ч. сутринта, защото предварително е ясно, че може да има проблем. Но невинаги драмите започват веднага", подчерта Гуев.

Липсата на връзка, освен проблем за гражданите, е затруднение и за държавните органи.