На 26 юни 2025 г., след 3-годишно прекъсване, в Клиниката по детска клинична хематология и онкология на УМБАЛ "Царица Йоанна – ИСУЛ беше извършена алогенна костно-мозъчна трансплантация.

Пациентът е 4-годишно момченце с рецидив на остра лимфобластна левкемия. Донорът е напълно съвместим имунологично от германския донорен регистър. Предварително е направен т.нар. кондициониращ режим с лъчетерапия и химиотерапия.

"Това, което предстои, е дълъг и труден период на костномозъчно възстановяване и начало на действие на присадката. Малкият ни пациент е добре, в рамките на стандартното състояние след тази процедура“, обясни доц. д-р Боряна Аврамова, началник на Клиниката по детска клинична хематология и онкология.

При алогенните трансплантации за донор на стволови клетки се използва не пациента, а друг човек – близък родственик (брат, сестра, майка, баща) или нефамилен донор от Международния донорен регистър. Те са много по-сложни за изпълнение, в сравнение с автоложните, но са единственият метод за пълно излекуване на деца, при които е настъпил рецидив на основното заболяване.

Припомняме, че автоложните трансплантации (при които се използват стволови клетки от самия пациент), бяха възстановени още миналата година. От тогава до сега високотехнологичното лечение е приложено при общо 9 деца (4 от началото на 2025 г.).