СЗО настоява за нови здравни данъци

© Reuters
Консумацията на тютюн, алкохол и захарни напитки подхранва епидемията от НЗЗ. НЗЗ, включително сърдечни заболявания, рак и диабет, са причина за над 75% от всички смъртни случаи в световен мащаб. Неотдавнашен доклад показва, че еднократно увеличение на цените на тези продукти с 50% може да предотврати 50 милиона преждевременни смъртни случаи през следващите 50 години, информира организацията.
"Здравните данъци са един от най-ефективните инструменти, с които разполагаме“, каза д-р Джереми Фарър, помощник-генерален директор по промоция на здравето и превенция и контрол на заболяванията към СЗО. "Те намаляват потреблението на вредни продукти и създават приходи, които правителствата могат да реинвестират в здравеопазване, образование и социална закрила. Време е да действаме.“
Инициативата има амбициозната, но постижима цел да набере 1 трилион щатски долара през следващите 10 години. Между 2012 и 2022 г. близо 140 държави повишиха данъците върху тютюна, което доведе до увеличение на реалните цени средно с над 50%, което показва, че мащабна промяна е възможна.
От Колумбия до Южна Африка, правителствата, които са въвели здравни данъци, са отбелязали намалено потребление и увеличение на приходите. И все пак много държави продължават да предоставят данъчни стимули на нездравословни индустрии, включително тютюна. Освен това, дългосрочните инвестиционни споразумения с индустрията, които ограничават увеличението на данъците върху тютюна, могат допълнително да подкопаят националните здравни цели. СЗО насърчава правителствата да преразглеждат и избягват подобни освобождавания, за да подкрепят ефективния контрол върху тютюна и да защитят общественото здраве.
Силното сътрудничество е в основата на успеха на инициативата "3 до 35“. Водена от СЗО, инициативата обединява мощна група от глобални партньори, за да помогне на държавите да въведат здравни данъци в действие. Тези организации предлагат комбинация от техническо ноу-хау, политически съвети и реален опит. Работейки заедно, те се стремят да повишат осведомеността относно ползите от здравните данъци и да подкрепят усилията на национално ниво.
Много държави са изразили интерес към преход към по-самостоятелни, финансирани от вътрешното правителство здравни системи и се обръщат към СЗО за насоки.
Инициативата "3 до 35“ въвежда ключови области на действие, за да помогне на държавите, като съчетава доказани здравни политики с най-добри практики за прилагане. Те включват пряка подкрепа за реформи, ръководени от държавите, със следните цели:
- Намаляване на вредната консумация чрез намаляване на достъпността;
- Увеличаване или въвеждане на акцизи върху тютюна, алкохола и сладките напитки, за да се повишат цените и да се намали потреблението, като се намалят бъдещите разходи за здравеопазване и предотвратимите смъртни случаи.
- Набиране на приходи за финансиране на здравеопазването и развитието;
Мобилизиране на вътрешни публични ресурси за финансиране на основни здравни и развойни програми, включително всеобщо здравно осигуряване.
- Изграждане на широка политическа подкрепа в министерствата, гражданското общество и академичните среди;
- Укрепване на многосекторните съюзи чрез ангажиране на министерствата на финансите и здравеопазването, парламентаристи, гражданското общество и изследователи за разработване и прилагане на ефективни политики.
СЗО призовава държавите, гражданското общество и партньорите за развитие да подкрепят инициативата "3 до 35“ и да се ангажират с по-интелигентно и по-справедливо данъчно облагане, което защитава здравето и ускорява напредъка към Целите за устойчиво развитие.