Последните три месеца коалиция "Зелен рестарт" посветихме на темата за енергийния преход и за това какъв би бил системният подход за един дългосрочно устойчив енергиен преход в страната ни. Съществен аспект на енергийния преход е преодоляването на енергийната бедност. В момента повече от 1/4 от домакинствата в България не могат пълноценно да се отопляват през зимата и да се охлаждат през лятото, което има здравословен ефект върху хората. Това каза Саша Безуханова – основател на MOVE.BG и инициатор на Коалиция "За зелен рестарт", в предаването "Човекът на фокус" на Радио "Фокус". 

Тя посочи, че в публичния диалог темата е сведена до това каква ще бъде съдбата на въглищните централи и съдбата на заетите в този бранш.

"Всъщност енергийният преход предполага и програма от реформи и инициативи за постигане на енергийна ефективност на икономиката, за преодоляване на енергийната бедност. Предполага също така инвестиции в алтернативни източници с минимален отпечатък в природата и умно потребяване на енергията", заяви Безуханова. 

Тя заяви, че на експертна среща между представители на науката, бизнеса и медии са дефинирани над 150 конкретни идеи за енергиен преход. На нея са адресирани пет важни теми: създаване на енергийни общности, проблеми на енергийната бедност и енергийната ефективност, устойчиво използване на биомаса, въглищните райони и справедливият преход в тях и как се мотивират хората.

"Ние много се надяваме да се постигне съгласие за реформи и системен подход към тази тема в парламента и на институционално ниво. Спешно има нужда да се стартира и нормативно да се уреди работата по създаване на възможности за развитие на такива енергийни общности", коментира Безуханова.  

Друг много съществен аспект на енергийния преход е преодоляването на енергийната бедност, обясни тя:  "В момента повече от 1/4 от домакинствата в България не могат пълноценно да се отопляват през зимата и да се охлаждат през лятото, което има здравословен ефект върху хората, но има ефект и върху икономиката и социалните и здравни системи и фондове, които ние колективно плащаме. Така че този въпрос предполага също много, много спешно адресиране и решения. Всички имаме роля – политическото ниво, науката, която да допринесе с по-добри резултати, има роля бизнесът, който да инвестира умно, да мери своя отпечатък и да преминава към по-нискоенергийни фактори, имаме роля и ние, гражданите, от гледна точка на потреблението ни".