В София, както и в много други градове на страната, все още имаме проблеми с качеството на атмосферния въздух. Това каза екоактивистът Борислав Сандов в предаването "Човекът на фокус" на Радио "Фокус"

Световната здравна организация и лекарите все повече говорят за връзката между различни заболявания и общото здраве на хората с качеството на атмосферния въздух. "СЗО препоръчва нива, които са до 25 микрограма, което е два пъти по-ниско ниво от това, което Европейският съюз изисква – 50 микрограма. Ние работим с нива 50 микрограма и можем да кажем, че по-скоро има подобрение", обясни Борислав Сандов.  

Той отбеляза, че тази година ще бъде първата година от влизането ни в Европейския съюз, в която София ще отчете по-малко средноденонощни замърсявания. "Това е основна норма, на база на която България беше съдена и в Съда на ЕС в Люксембург", припомни Сандов.  

Това се дължи на мерките, които местните власти взимат за ограничаване на фините прахови частици, но и на климатичните промени, които създават все по-малко условия за задържане на замърсяването на мястото, на което то е възникнало, обясни той. "Ние все по-рядко имаме тези инверсивни състояния, като вчера например, в които мъглата и липсата на вятър правят така, че замърсяването остава на място", отбеляза Сандов.  

Атмосферните замърсявания са най-големи през зимния период, защото освен традиционното разпрашаване, автомобилен трафик и някои индустриални замърсители, допълнителен фактор се явява паленето на печки за отопление и повишеното изгаряне на въглища. "Тази година заради много по-малкото изгаряне на въглища наблюдаваме и по-малко замърсяване. В сравнение с предишни години тенденцията върви надолу. Дори и да не стигаме 50 микрограма на денонощие, ние имаме над 25 микрограма в много голяма част от годината, в около 1/3 от дните", отбеляза Сандов.