За съжаление, все повече хора изпитват затруднение в зачеването на детенце. Това съобщи в предаването "Добър ден, България" на Радио "Фокус" психологът Наталия Герджикова. Факторите за това са много и са комплексни, каза Герджикова.

Репродуктивни проблеми могат да имат както жените, така и мъжете.  Съотношението е почти 50/50. За мъжете по-малко се говори, може би защото жените повече се подлагат на процедури и лечение. 

"Моят опит сочи, че това е удар по самочувствието и на двете страни, и двата пола изпитват срам и се чувстват дефектни. Но безплодието е медицински проблем и да заченеш не е умение, а е процес", поясни психологът.

Според Герджикова, важно е двойката да осъзнае, че безплодието е травма и те, като терапевти, работят като с травма  и се опитват да намерят пътя им един към друг, да скъсят дистанцията помежду им. "Това е една невидима загуба, за която никой не говори. Двойката може да се справи, само като осъзнае, че това е травма и като се доближи един до друг", добави Наталия Герджикова.

Възможно е, с емоциите и страха си, единият от двамата да стане нападателен, или да се отдръпне. Всичко това трябва да се спре и да се опитат двамата да видят другия и болката му, посочи психологът. Важно е двойката да скъси дистанцията един към друг и стресът да намалее. Това може да стане с помощта на психолог. Това е важно за инвитро процедурите. По време на тези процедури двойката трябва да търси щастие от малките неща и да избягва стреса, за да са по-спокойни.

Важна е и социалната подкрепа в този момент. Те може да споделят с приятели и роднини, които ги разбират, както и в социални мрежи, в кръгове с подобни проблеми. Важно е да знаят те как се чувстват и през какво преминават. 

Те сами да почувстват, че преживяват нещо голямо и стресът и травмата - физическа и психическа е голяма и малко хора могат да си представят какво е. Те трябва да бъдат подкрепени от социалната среда, за да не се чувстват дефектни.

"Няма нищо срамно да се ходи на психолог заради този проблем. Разговорите са изпълнени с много подкрепа и любов. Има пълно разбиране и подкрепа и така те не се чувстват сами. Има някой, който ги разбира, чува и може да съпреживее това, което изпитват", каза Герджикова.

Групи за самопомощ също са много полезни. Всяко нещо би могло да е полезно. Тази новина се преживява като загуба и тя има пет етапа – отказ от приемане, пазарлък, гняв, депресия и приемане на новината. И ако в някой от тези етапи двойката заседне, тогава би следвало да потърси помощ, съветва психологът Наталия Герджикова