Проф. Кантарджиев: Пикът на грипа ще бъде през февруари

© NOVA
Първите случаи на грип тази година били доказани от националния ни център през декември месец, като вече грипът има епидемично разпространение в страната, уточни професорът.
Кантарджиев смята, че тази година сме по-подготвени за грипната вълна, тъй като между 20-25 % от възрастните над 65 години са ваксинирани, а и търсенето на грипни ваксини е нараснало след популяризацията им. Най-сигурен начин за установяване на респираторна инфекция е лабораторно изследване, а ориентири за различаването на грипа от останалите вируси бил краткият инкубационен период.
"При грип няма такова нещо като бавен ход. При грипа връщаш се и обикновено можеш да кажеш часа, когато се е проявило заболяването. Изведнъж вдигаш температура, болки в мускули и стави, дразнене от светлината, болки в очните ябълки, непродуктивна суха кашлица гърлобол, обикновено без хрема. При грипа не е водещ симптом хремата и вдигането на температурата и в рамките на два часа се чувстваш разбит", пояснява проф. Кантарджиев.
От думите му става ясно, че обикновено респираторната инфекция отшумява до седмица при хората, при 25% от тях до две, заради рязкото намаляване на броя на тези инфекции през последните две години. В момента селектираните вируси дразнят хората по-дълго.Тези вируси се характеризират с кашлица, запушен нос и със секрети със зеленикав цвят от носа.
"Повече от три седмици протича лечението и трябва да се внимава, да се взимат предпазни мерки. Това са лекарства, които освобождават горните дихателни пътища, също така много е полезно да правят инхалации с вряща вода и много важно е човекът да прави така, че да не заразява другите", посъветва той.
По думите на проф. Кантарджиев към антибиотик трябва да прибягваме при възникнало бактериално усложнение с характерна промяна на кашлицата, болки в гръдния кош, затруднено дишане и зеленикави храчки от кашлица.