16 600 жени в България се прегледаха за рак на маточната шийка

© Facebook
В обхвата на скрининга бяха включени здравноосигурени и здравнонеосигурени жени на възраст 20-29 г. и 40-49 г., както и здравнонеосигурени жени на възраст 30-39 г.
Най-голям интерес е проявен от жените във възрастова група 40-49 г., където реализираните прегледи с вземане на цитонамазка са общо 9 823. Най-много са възползвалите се в област Благоевград, следвани от София и Велико Търново. Във възрастовата група 20-29 г. са прегледани общо 4 572 жени, а в групата 30-39 г., са извършени 2191 прегледа.
От проведените цитологични изследвания на лицата, взели участие в скрининга, 770 резултата са показали патологични изменения в клетките, като 455 от тях са на жени в рисковата група от 40 до 49 г. Тези жени са били насочени за провеждане на допълнителни консултации, изследвания и уточняване на клиничното им състояние, за да се превентира развитието на онкологично заболяване.
При 48 от скринираните жени, резултатите са били суспектни за карцином на маточната шийка и те са били насочени за допълнителни изследвания, диагностициране и проследяване.
Целта на скрининга за ранно откриване на рак на маточната шийка е да обхване клинично здрави жени от популацията, в определени възрастови групи, така че да може да се предложи навременно диагностициране и лечение. Това от своя страна води до повече години живот в по-добро здраве за изследваните лица и намаляване на смъртността от онкологично заболяване.