Ходим толкова пъти на избори, защото няма нормална политическа структура. Това каза в предаването "България, Европа и светът на фокус" на Радио "Фокус" проф. Антоанета Христова – политически психолог. 

"Всички политически партии насочиха посланията си основно към твърдите избиратели, които са крайно мобилизирани. В този смисъл, битката ще бъде между тях и в момента не можем да кажем по никакъв начин дали колебаещите се или част от тях ще бъдат пренасочени или насочени към по-висока активност", смята тя. 

"Вече толкова пъти ходим на избори, защото нацията се раздели, защото нямаме нормализация на политическата структура като контекст, като организация. Защото има много политически партии. Колкото по-малко са, по-лесен е изборът. Защото се начертаха червени линии, които не могат да дадат възможност за виждане на общата цел. Аз много отдавна коментирам, че дотам сме се докарали, че вече трябва много инженерно не да създаваме нови партии, а инженерно да почнем да мислим как да уедрим политическото пространство, за да облекчим от една страна избирателите, да могат да избират по-лесно, от друга страна политиците да могат да формират правителство по-лесно", обърна внимание Христова.  

Тя обърна внимание, че хората трябва да разбират демокрацията като един сложен процес, никога няма да са напълно доволни от нея и че единствено в техни ръце е да могат да я управляват. 

"В момента има страшно много неизвестни, много колебания и много вътрешен конфликт и много липса на мотивация при колебаещите се. Аз даже към днешна дата не съм убедена, че големите политически партии искат и са искрено мотивирани да активират колебаещи се, защото като че ли приближаващите местни избори им поставят един голям въпрос – периодът до тях дали трябва да са в позиция да управляват държавата, или по-добре е да не я управляват. Този голям въпрос ги прави слаби, прави ги недостатъчно мотивирани да създават ясни, ярки послания, да привличат колебаещи се, което пак казвам, е слабост, слабост, слабост. Кампаниите са едностилни, т.е. нямаме промяна, нямаме иновация в кампаниите и затова като че ли хората не ги забелязват много. Освен това има доста голямо оттегляне в медиите", каза още политическият психолог.