Комисията за защита на потребителите разглежда жалби единствено от потребители – физически лица, съгласно действащото законодателство. Законът за защита на потребителите взима предвид, че потребителят е икономически по-слабата страна в правоотношенията с търговеца, за разлика от юридическите лица и едноличните търговци, които се считат за професионалисти с по-голяма информираност и ресурси. Затова жалби от търговци – включително ЕТ и юридически лица – не попадат в компетентността на КЗП. От търговец, участвал днес в сутрешния блок на Нова телевизия, има подадена  в началото на месец януари т.г. жалба до КЗП и до Изпълнителна агенция "Автомобилна администрация". Това написа в своя позиция председателят на КЗП Мария Филипова.

Отговорността за регистрацията на фирмите, извършващи дейност по пътна помощ, е в правомощията на Изпълнителна агенция "Автомобилна администрация“ към Министерството на транспорта и съобщенията. За да извършват такава регламентирана дейност, фирмите трябва да бъдат надлежно регистрирани в публичен регистър като доставчици на услуги за пътна помощ, съгласно установения ред. 

В случая, който е свързан с пътен инцидент на АМ "Тракия“, потребител – физическо лице – твърди, че е бил подведен от търговец, който първоначално е обявил една цена за репатриране на автомобила, но впоследствие е поискал значително по-висока сума. Този случай попада в пряката компетентност на КЗП и въз основа на чл. 24, ал. 1 от Административнопроцесуалния кодекс (АПК), Комисията се самосезира и започва проверки.

КЗП ще извърши проверка както по конкретния сигнал, така и по отношение на други търговци в сектора, за да установи дали подобни практики са единични или представляват по-широко разпространена дейност. Проверките ще обхванат предоставянето на предварителна, ясна и пълна информация на потребителите и наличието на нелоялни търговски практики.

Подобни услуги се предоставят в момент на висока уязвимост за потребителите, които често са в бедствена или спешна ситуация. Именно затова е изключително  важно да се гарантира прозрачност, коректност и защита на потребителските права.

Резултатите от проверките ще бъдат публично оповестени след тяхното приключване, с цел да се повиши информираността на гражданите и да се предотвратят подобни случаи в бъдеще.