Иновациите навлизат с все по-голяма сила в различните спектри на земеделието. Регенеративно земеделие е по-естественият, по-натурален начин на работа, на който главният фокус е почвеното здраве и плодородие. Това каза Константин Харалампиев – основател на компанията AgroVAR в интервю за предаването "Човекът на фокус" на Радио "Фокус".

"Това е къщата на растенията – ако тя е здрава, растенията също ще са здрави, те ще са с по-високи хранителни качества и всички позитиви. Ние искаме да правим това регенеративно земеделие, базирано на науката. Т.е. използваме всички данни, които поставени в контекст, фокусирано на ниво поле, буквално подпомагат за индивидуализирането на резултата", допълни Харалампиев.   

Софтуерът за регенеративно земеделие помага на земеделците да решат кои култури са подходящи за тях и кога е най-добре да се сеят в зависимост от особеностите на обработваемата земя. Софтуерът, разработен от AgroVAR "помага на земеделците да преминат устойчиво от конвенционално към устойчиво регенеративно земеделие, като устойчиво е ключовата дума". Софтуерът постига това, събирайки и анализирайки данни от почти всичко: почвени анализи, климатична информация, базирана на геолокация, както и данни за променящия се климат – "цялата тази информация може да ни подготви да анализираме и да вземем правилни решения за местното земеделие", каза още предприемачът:

"Контролът идва от информацията. Ако си информиран за едно нещо или за един проблем, колкото повече информация имаш, колкото по-индивидуална е тази информация за теб, за твоя проблем, за твоите нужди, толкова по-добре ще можеш да вземеш решението как да се справиш с този проблем".  

Ролята на държавата според Константин Харалампиев е по правилния начин да дава насоките и регулациите, които идват от ЕС, да бъдат правилно разбрани от хората, които трябва да ги приложат.

"Но личният фактор също е много важен – един земеделец да разбере, че главният му актив не са машините, а е почвата", каза още Харалампиев.