Даниил.
"Най-напред тази тема, за ралегията в училище, е повдигната от Светия синод още от началото на 90-те години, след промените, които настъпиха в страната. И този дебат е бил поставен, не през цялото това време, къде по-слабо, по-силно, но той винаги е присъствал като един приоритет в политиката и в работа на Светия синод", отбелязва патриарх Даниил.
"Дори свещенически семейства, които отрано са видели и службата на своя баща, и то достойни свещеници, порядъчни семейства, но детето други неща го занимават, особено в тази ранната възраст. Виждаме, че вярата не е нещо, което може да се получи с казване, с настояване, с насилие и ние не целим това нещо. Целта на този предмет е образова, да даде информация", добави той.
"Предметът дали ще се казва "Добродетели и религия"... На времето, преди да бъде премахнат от учебната програма, се е наричал "Вероучение" или "Закон божий", дали под някакво друго наименование ще бъде, уточняват се тези детайли. Но като архипастири или хора, които ни е поверено духовното здраве на поверения народ, то знаем, че всяка беда от човека започва от отдалечаването ни от Бога. Това е коренът на всяка беда за човек. Охладнее вярата, премахне се вярата, няма вяра - какво добро очакваме?, каза още патриархът.
"Аз не вярвам, че има родители, които да не искат децата им да бъдат добри, грижовни, честни. Няма родител, който да не се поласкае и да не му стане добре, да чуе за детето си - син, дъщеря, че се е преборило с някоя трудност, преодоляло някакво изпитание или помогнало на човек в нужда, постигнало е с цената на много усилия някакъв успех..., няма такъв човек, който да не се зарадва да чуе това за детето си. И в този смисъл аз разбирам родителите, които имат известни притеснения, и ги разбирам, защото и аз съм бил така. Аз съм имал същото мислене. Аз съм раснал в това време, преди 89-та година, в училище сме учили, бил съм и пионер, бил съм и в комсомола", добави той.
"В нас действа разрушителна сила. Грехът действа във всеки човек. Човек не може да се освободи, това действа със сила у нас, ако не противодействаме на тази сила се стига до много лоши неща. Ако има възможността хората да чуят какво дава православната духовност, какво дава вярата в Бога, подкрепата, как да получим подкрепа от Бог в трудни моменти, много проблеми не биха съществували. Затова Светият Синод е настоявал и умолявал вярата да влезе в редовната програма този предмет", обяснява патриах Даниил.
Ние много добре знаем, че не целим индоктринация, вцърковяване на децата, а запознаване, образоване. Защото вярата е нещо лично. Давали сме този пример много често на свещеници, и в други епархии, децата им не на всички са в църквата. Това каза пред българската национална телевизия Патриарх