Петър Дилов се срещна с временно управляващата посолството на САЩ у нас, Сюзън Фалатко. Двамата обсъдиха възможностите за задълбочаване на икономическото партньорство и увеличаване на двустранната търговия.
Министър Дилов подчерта важността, която България отдава на връзките си със САЩ, като стратегически партньор на страната ни и акцентира върху развитието и разширяването на двустранните търговски и инвестиционни отношения.
Той посочи, че през 2024 г. стокообменът между двете държави е достигнал 1.58 млрд. щатски долара, като износът от България за САЩ е в размер на 1.12 млрд. долара, а вносът – 456 млн. долара.
По време на срещата бяха обсъдени приоритетни направления за икономическо сътрудничество, включително провеждането на стратегически диалог между България и САЩ, насърчаването на американските инвестиции в българската икономика, както и процесът по присъединяване на страната ни към Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР).
"Привличането на американски инвестиции в сектори като автомобилната индустрия, електрониката, информационните технологии, роботиката и изкуствения интелект е от ключово значение за нас“, изтъкна Дилов. По думите му се търсят партньорства, които носят висока добавена стойност и насърчават технологичното развитие на страната.
"Разчитаме на общото ни сътрудничество за набелязване на конкретни стъпки за развитие на нашите икономически отношения. Министерството на икономиката и индустрията ще продължи да оказва пълна подкрепа в тази посока“, заяви икономическият министър.
От своя страна временно управляващата посолството на САЩ у нас, г-жа Сюзън Фалатко посочи, че американската страна оценява усилията на България за подобряване на инвестиционната среда и подчерта значението на партньорството между двете държави за устойчиво икономическо развитие. "Изборът на редовно правителство в България създава стабилност и предвидимост, които са от ключово значение за привличането на инвестиции“, заяви Фалатко.
Министърът на икономиката и индустрията