Атанас Запрянов днес по време на представянето на третия том от научния труд върху българския генералитет в Третото българско царство. Събитието се състоя в Националния военноисторически музей.
По думите на министър Запрянов – поредицата за българските генерали е методически издържана, професионална и меродавна и е резултат от висококвалифициран педантичен изследователски труд.
"В продължение на десетилетия в нашите познания акцентът биваше поставян върху дейността на българските командващи във военно време. Не по-малка, понякога и далеч по-значима, е тяхната роля в мирно време, при изграждането и развиването на Българската армия", посочи още министърът на отбраната и обобщи: "Днес ние сме стъпили върху едно гигантско усилие на хора от всички краища на българското землище, включително и хора, родени извън географските ни граници. Усилие, което в крайна сметка води до едно непрекъснато развитие, обновление, усъвършенстване на Българската армия. До степен, която днес ни позволява да имаме такава подготовка, експертиза и опит, че да бъдем равностойни в изпълнението на най-сложни задачи с нашите съюзници в отговор на съвременните предизвикателства".
В приветствието си той акцентира още върху това, че през 2025 г. отбелязваме и две забележителни годишнини: 140 години от Сръбско-българската война от 1885 г. и 80 години от края на Втората световна война. В тях са участвали стотици достойни български офицери и войници и тяхното дело и паметта им също ще бъдат уважени, посочи още министър Запрянов.
"Книгата е изпълнена с много фактология и дава сериозно поле за размисъл, за много паралели, за много истини, които ще бъдат прочетени между редовете", каза по време на представянето доц. д-р Соня Пенкова, директор на НВИМ, която е и съавтор на поредицата, заедно с проф. д-р Тодор Петров. "Нашата цел беше да предадем фактологията, защото когато тя се знае, всеки може да направи своите оценки", подчерта още доц. д-р Пенкова.
Третият том предоставя и интересни статистически данни за населените места, социалния и образователния статус на семействата, от които произхождат българските генерали, за връзките на българския генералитет с политическата класа в страната и др. В него са представени 69 български генерали от Третото българско царство. Акцентът е върху приноса им за изграждането на Българската армия, дейността им по време на войните за национално освобождение и обединение и участието им в обществения и политически живот на България. Амбицията на авторите е в цялата поредица да бъдат представени биографични данни за над 600 български генерали.
На представянето в НВИМ присъстваха висши военни, представители на научната общност, наследници на двама от генералите, чиито съдби са описани в тази книга и др.
Поредицата "Българските генерали 1878 – 1946" изправя една историческа несправедливост и запълва сериозна празнина в познанията ни върху личността и делото на редица достойни български генерали. Това каза в приветствието си министърът на отбраната