Общинските болници ще се включат в меморандум за превенция и отговор на домашното насилие, информира пресцентърът на Столичния общински съвет.

Председателят на съвета Георги Георгиев, заедно със съветниците Малина Едрева, Диян Стаматов, д-р Антон Койчев, д.м., Милка Христова, Грети Стефанова и Карлос Контрера внасят предложение за включване на общински лечебни заведения към Меморандум за сътрудничество, засягащ превенция и отговор към домашното насилие и помощ за жертвите за предотвратяване на рецидиви в случаите на домашно насилие.

Болниците, които се вслючват в Меморандума са:

"Първа многопрофилна болница за активно лечение – София" ЕАД,

"Втора многопрофилна болница за активно лечение – София" ЕАД,

"Четвърта многопрофилна болница за активно лечение – София" ЕАД, "Многопрофилна болница за активно лечение "Княгиня Клементина" – София" ЕАД.

Поканата е от Сдружение Асоциация "Деметра", което е неправителствена организация с основна мисия – защита на права и помощ за жертвите на насилие – домашно насилие, сексуално насилие и трафика на хора. Сдружението има специфичен опит в работа по предоставяне на помощ и закрила на жертвите на насилие и развива своята дейност в цялата страна.

Целта на включването в Меморандума е общинските болници да съдействат на пострадали пациенти при съмнение за домашно насилие, да ги насочват към институции за закрила и помощ.

Страните отчитат също като сериозен проблем липсата на достатъчно публична информация относно същността, значимостта и законовата рамка на домашното насилие, страните се съгласяват активно да взаимодействат за насърчаване на случаите на докладване и търсене на помощ. 

Страните по Меморандума споделят следните приоритети:

-Акцентиране върху необходимостта в семейството и приятелския кръг да се извършва превенция на явлението домашно насилие;

-Популяризиране на информацията за Гореща телефонна линия 0700 40 150 за жертви на домашно насилие в ситуацията на пандемична обстановка;        -Промяна в обществените нагласи спрямо домашното насилие;

-Работа в посока намаляване броя на случаите на домашно насилие и превенция на рецидиви;

-Поставяне на видни места в здравните заведения и полицейските структури на информационни плакати и брошури за телефонната линия.

Формите на сътрудничество, които страните договарят, са: обмен на информация, идеи, опит и статистически данни, разработване на съвместни проекти и инициативи, партньорство и участие във форуми, конференции, семинари, кръгли маси, обучения и работни срещи на тема домашно насилие и превенция, реализиране на медийни и публични събития за насърчаване борбата и превенцията с домашното насилие.

"Борбата с домашното насилие отдавна е моя лична кауза. След като увеличихме кризисните центрове за временно настаняване в столицата, създадохме първата в страната правна клиника за помощ на пострадалите от домашно насилие и много други логистични сътрудничества и провеждане на информационни кампании, виждам, че има още много за вършене в тази посока. Активното включване на общинските болници за предотвратяване и защита на потърпевшите е още една крачка към нормално човешко общуване и общество с европейски ценности", мотивира предложението председателят на СОС Георги Георгиев.