Очевидно е, че целта на тази акция по изпращане на имейли с бомбени заплахи не е нещо друго, освен създаване на паника в населението преди избори и силно затрудняване на действията на органите за обществен ред и сигурност по отношение на противодействието на престъпленията, свързани с предстоящите избори. Това каза в аудиокаста на "Фокус“ "Това е България“ експертът по национална сигурност проф. Николай Радулов. "Както виждате вие, органите за на органите за обществен ред и сигурност: МВР, прокуратурата, ДАНС се опитват доста усилено в навечерието на изборите да разкриват нови, да респектират стари познайници, които са добре известни по отношение на купуването на гласове и на фалшифициране на резултатите от изборите. Тъй като на всички е ясно, че ресурсът, с който разполагат органите на обществен ред и сигурност, е сравнително ограничен, и той до известна степен е ангажиран и в други, много сложни процеси, като противодействието на миграцията, увеличаващата се битова престъпност, та този подход, който ние виждаме, определено е направен да намали пресата върху заминаващите се с изборни престъпления. Това е моето виждане.“

Според проф. Радулов тази акция е насочена и към училищата по ред причини. "Първо, защото където и другаде да бъде отправено предупреждението, няма да има такава степен на гласност от една страна, от друга страна, всички ние ценим най-много своите деца, така че дори и да се съмняваме в истинността на телефонното обаждане, ще се направи всичко възможно децата известно време да бъдат отстранени от училище, училището проверено подробно. Така че ще бъдат загубени и сили, и средства, ще бъдат загубени учебни часове, ще бъдат притиснати родители, които ще трябва с тези деца по някакъв начин да реагират, в дните, в които ще са отстранени от училище, да им отделят повече внимание. И тъй  като на всички е ясно, че голяма част от изборните секции са в училищата, това според мен е била и целта – да се създаде уплах в хората, които имат намерение да отидат да гласуват. Т.е. тук интерес от подобно нещо биха имали партиите, които имат твърд електорат, които и камъни да падат, пак ще отидат да гласуват, и разбира се, тези пък, които се колебаят, ще си кажат: "Обстановката е толкова нажежена, защо трябва да ходим да гласуваме?“. Очевидна е целта. Целта е не нещо друго, а предстоящите избори.“

Независимо какво си мислим, тези заплахи трябва да бъдат приети сериозно, категоричен е експертът. "От тези 100 заплахи една да се окаже действителна, ще бъде непоправим резултатът след това. Ако се извърши терористичен акт, след това жертвите не можем да ги възстановим и върнем“.

Цоня СЪБЧЕВА