"Не ми е много ясно какво ще стане, защото вместо един завършен проект, приет на  две четения, в момента разполагаме с два различни законопроекта, приети на първо четене. До сега не си спомням в родното законодателство такова нещо. Очевидно на този етап реформа няма да има. И за неюриста е ясно, че много искаме да направим реформа, но нямаме желание". Това каза в обзорното предаване "Това е България" на Радио "Фокус" Нели Куцкова, председател на съюза на съдиите и член на ВСС, бивш председател на Софийския Окръжен съд и бивш зам.- министър на правосъдието в коментар по темата каква съдебна реформа трябва да направим в контекста на два различни проектозакона, приети на първо четене.

Куцкова коментира темата как трябва да изглежда съдебната реформа: " Ролята на правосъдието е в една държава да има справедливост. Почтените хора да могат да работят спокойно, да си развиват професията, бизнеса, без да им се пречи, без да им се крадат фирмите. Ако има престъпления,те да бъдат своевременно разследвани и наказвани, без разлика кой е извършителят и кой стои зад него. В гражданските и търговските дела да не се допуска да се извършват множество далавери между фирми, злоупотреба с права и т.н. Да има един обективен и безпристрастен съд."

Нещата много закъсват по отношение на отговорността на главния прокурор, смята юристът.: " Тука не става въпрос за "Закон срещу Гешев", а трябва да се намери подходящ механизъм за разследване на главния прокурор, който и да е той". 

"По Конституция нашата съдебна система е така устроена, във връзка с йерархичната зависимост на прокурорите, че не е възможно главният прокурор да бъде разследван от подчинените си. Идеята на Министерството на правосъдието е съдия да извършва разследването, ставайки за известно време прокурор, припомни Куцкова.

"Идеята на "Възраждане" е отново да бъде създадена самостоятелна следствена служба, което много хора го говорят, но въпросът е , че трябва да се "пипне" конституцията. Като гледам какви са взаимоотношението в парламента, мисля, че няма да се събере конституционно мнозинство, за да бъде даден отново самостоятелен статут на следствието", каза още  бившият зам.-министър на правосъдието.

От думите й стана ясно ,че не се вижда друг изход, освен някой човек, който не е от системата на следствието и прокуратурата и не е административно зависим от главния прокурор да бъде натоварен с тези функции, да разследва.

Цоня СЪБЧЕВА