Изкуственият интелект ще бъде добавка към човешкия род и аз го очаквам с нетърпение. Той ще замени само част от съществуващите работни места – там, където има голяма повторяемост и при функции, които не са много приятни. Това каза Надя Василева – HR и председател на Българската конфедерация по заетостта в предаването, "Денят на фокус" на Радио "Фокус". 

Развитието на тези технологии същевременно ще доведе до създаване на нови работни места точно там, където е необходимо управлението на изкуствения интелект, посочи тя.

"Развитието на технологиите ще трансформира работните места, ще ги автоматизира, те ще имат много повече производствени функции. Хората ще се занимават с по-стратегически неща и просто ще задават задачите, т.е. всички ще се превърнем в шефовете, които задават задачите. Ще има много повече работни места за обучаващи, които да обучат хората как да управляват машините", поясни тя.  

Според нея секторите на администрацията и производството ще бъдат сред първите, в които масово ще бъде внедрен изкуственият интелект.

"Виждаме, че и в здравеопазването вече навлиза изкуственият интелект. Той е доста полезен при събиране на първоначална информация, понякога дори се използва и за диагностициране и дори за операции. Във всички случаи изкуственият интелект е нещо, което трябва да прегърнем и да работим заедно с него, за да ни се улесни работата", заяви Василева.  

По думите й демографската структура и липсата на работна ръка в страната ни може да бъде компенсирана именно чрез изкуствен интелект:  "Преобладава застаряващото население. Населението в трудоспособна възраст е около 3,2 милиона, но само 47 000 са след пенсионна възраст и те не са достатъчни да запълнят редиците на това, което търсят работодателите. Лошото е, че емиграцията ни надхвърля имиграцията. Реално ако тази тенденция не се обърне, това действително ще доведе до срив на БВП. Така че навлизането на изкуствения интелект ще бъде изключително полезно и за България, а и за света".

Бистра Окереке