Основното образование да се завършва след 8 или 9 клас. Това предлага за обсъждане министърът на образованието Красимир Вълчев. Според него трябва да се увеличи времето за общообразователната подготовка, а профилирането да се извършва в по-късен етап.

Според Николай по-късното завършване на основно образование би било полезно за бъдещето на сина му.

"Децата в 7 клас може би още не са достатъчно наясно какво им се отдава, за да могат да направят такъв решителен избор. Трябват по-кардинални промени в образователната система. Нашата образователна система доста изостава от западната и със сигурност трябват реформи. Ако считат, че това е начинът - няма лошо", коментира Николай Хаджийски.

Изборът на професионален път се оказва труден за голяма част от седмокласниците.

"Малки са - някои не са навършили 14 години, когато трябва да се явят на изпитите след 7 клас и трябва да изберат конкретна гимназия с профил, който да изучават", каза учителят по български и литература Десислава Данов пред Bulgaria ON AIR.

Едва след като бъде направен анализ и обсъждане по въпроса, ще може да се коментира дали основното образование да се завършва в по-горен клас, както и от коя учебна година може да стане.

"Ние трябва да се върнем към по-широката основа, общообразователна основа, като жертваме част от профилираната подготовка. Това е моето мнение, това предлагам на обществено обсъждане. Аз не съм казал 8-и клас, може в резултат на дискусията да вземем решение и в 9-и клас да се завършва основно образование. Още повече, че ние сега сме вместили профилираната подготовка предимно в 11-и и 12-и клас", поясни просветният министър Красимир Вълчев.

До 2015 година основно образование в България се завършваше след 8 клас. Основният мотив е, че с промените в закона, приети тогава, голяма част от материала в 8 клас е бил свален в 7 клас, което е направило учебните програми твърде тежки, а информацията - трудна за усвояване.