Над 50 млн. лв. за година са загубите за бюджета само от ДДС и данъци върху печалбата в резултат на продажбата на алкохолни напитки в нарушение на данъчно-осигурителното законодателство. Това научи репортер на Агенция "Фокус" от пост на приходната агенция в социалните мрежи.

Анализът е на Йонко Йотов, главен експерт в дирекция "Управление на риска“ в Национална агенция за приходите в подкаст "Алкохолни напитки“ от поредицата "Данъците/Осигуряването, без които не можем“.

По думите му рискът е значим, защото се характеризира с висока щета за бюджета и голям брой и дял на рисковите лица в бранша. Освен това, сравнително благоприятна е и средата на проявление на риска, тъй като след освобождаването на стоката за потребление на пазара, няма други контролни механизми до крайния потребител, каквито системи за проследяване на движението и доставките на стоките са въведени например при цигарите, които също са акцизни стоки.

Виното, спиртните напитки и бирата са сред най-често недекларираните видове реално консумиран алкохол. Най-голяма щета за фиска обаче се нанася от недекларираната продажба на спиртни напитки поради по-високата стойност на акциза и самата стойност на стоката.

За да намали размерите на риска, НАП работи за подобряване взаимодействието с компетентните институции и на публично-частното партньорство. По инициатива на приходната агенция са обменени контролно-аналитични данни с Агенция "Митници“ и Изпълнителна агенция по лозата и виното и е създадена организация за по-тясно взаимодействие. Предстои запознаване на браншовите организации с резултатите от анализа на риска с цел по-активно ангажиране на бизнеса с процеса по третирането на риска.

Предвидени са и контролни мерки като проверки и ревизии, които са насочени към по-рисковите лица.

Йонко Йотов обясни, че рискът се проявява в непълно отчитане на приходите от продажба на алкохол от производители, вносители и търговци. При продажба на алкохол с нелегитимен произход пък щети за бюджета се нанасят и от акциз, чието администриране е в компетентностите на Агенция "Митници“, посочи той. И добави, че рискът може да доведе до появата и на други данъчно-осигурителни рискове както в този бранш, така и в други браншове, чиято дейност е свързана с алкохола.