Много популизъм, много несъстоятелност, безпочвено противопоставяне, скандали и омраза има у нас. Те владеят не само политическото пространство, но се предават чрез медиите и в обществото ни. Това каза в интервю за аудиокаста на "Фокус“ "Това е България“ Меглена Плугчиева, български политик и дипломат. Цялата тази енергия сега се пропилява, а би трябвало да бъде използвана градивно за държавност. Униформеното мислене, което се налага от партиите и в обществото ни, е опасна и тревожна тенденция, смята още Плугчиева.  

Според нея, България е с влошен имидж не само на Балканите, но и сред партньорите ни в ЕС. Ние нямаме ясни цели и приоритети, които да бъдат изпълнени. Членството ни в Шенген се провали и причината не е само в нашите партньори, но в голяма степен причината е при нас. От две години сме в избори, и няма сериозен партньор, с който да комуникират от ЕС. Думата трябва да имат повече експертите за плюсовете и минусите на членството, а не чисто популистки  да се говори. Има нужда от искрен и откровен разговор с обществото. Хората дори да не разбират някаква теза, те винаги усещат дали ги лъжеш, или говориш истина. Трябва политиците добре да се замислят, че тези времена са преминали, сега обществото е зряло и критично и очаква реални действия. Ние с голямо закъснение изпълняваме както ангажиментите си, така и предимствата, които можем да ползваме от ЕС. Това говори, че не сме убедителни партньори, на които може да се довериш. Ние трябва да имаме и принос към този ЕС и да имаме аргументи, и да го критикуваме, а не само да се съгласяваме. Имаме крайно фрагментирано политическо пространство и единствено отделни партийни интереси, без да се постава над всичко държавният интерес. И всичко това на фона на няколко кризи в Европа. Тези кризи рефлектират с още по-голяма сила при политическа нестабилност върху обществото.

Според Меглена Плугчиева, сега повече от всякога трябва да имаме начело опитни хора, за да се минимизира лошият ефект от всички тези кризи.

Тя посочи осезаемата миграционна криза, което е много тревожно, и тази тенденция ще се задълбочава, а България ще е все по-уязвима. Паралелно с това върви и икономическа криза и никакви реални стъпки не се предприемат срещу нея. Имаме и енергийна криза и зависимости, които също не се управляват. Имаме и страшна демографска криза.

"България се топи и до 2050 година може да изчезне от демографската карта на Европа и по този въпрос не се прави нищо. Това води след себе си сериозни последици", каза още Меглена Плугчиева. Има натрупани много проблеми в доржавата ни, по които се налага бърза реакция и истински консенсус, добави тя.

Цоня СЪБЧЕВА