Ролята на българските гори е изключително съществен и трябва да звучи изключително на висок глас в обществото ни и към всички институции. Призив за много предпазлива екодипломация по отношение на предстоящите преговори, разговори и спогодби, които предстоят с съседите ни относно за водите на река Арда, е много важен, защото водата а е един стратегически критичен ресурс. Това каза в предаването "Метроном“ на Радио "Фокус“ дългогодишният посланик, бивш вицепремиер по европейските фондове, народен представител в три състава на парламента и заместник-министър на земеделието и горите Меглена Плугчиева.

По думите й в условия на климатични промени е много важно приходите от отдаваните на съседите ни водни обеми да бъдат инвестирани именно не само във водни съоръжения, но и в защита и правилно стопанисване на горите. "Не бива водите този критичен, повтарям, стратегически ресурс да бъде разменна монета за какъвто и да е инфраструктурен проект, транспортен коридор, електричество и така нататък, защото това са несравними категории.“

Горите искат много внимателно професионално отношение и стопанисване. Изисква се много професионализъм, и то е с времеви хоризонт 120-140 години, за да се стигне от една малка фиданка не само до едно ценно дърво, но до една цяла екосистема, която изпълнява тези различни функции, категорична е тя. "Без горите няма да има води, няма да има въздух, няма да има почва, няма да има жизнена база и поминък за нашето население в две трети от страната ни, няма да има високопланинско земеделие и животновъдство, няма да има туризъм в всички разнообразни форми, в които го познаваме и т.н.“

Състоянието в българските гори е повече тревожно, каза още Меглена Плугчиева, като това според нея се дължи на това, че в последните 4-5 години безогледният процес на кадруване от страна на местни феодали и национални политици, смяна на професионалисти, назначаване на протежета, които са склонни към корупционна практики в държавните горски предприятия доведе до блокиране на системата. "Лесовъдската колегия е не само е демотивирана, но това води дотам, че тя не функционира нормално, няма достатъчно приходи в системата и не се изпълняват всички необходими мероприятия и от това се влошава качеството на българските гори.“

Решението на този огромен проблем според нея е с новото редовно правителство и съответно нов заместник-министър на горите в Министерство на земеделието и храните незабавно да се освободи системата от политическа намеса и да се даде шанс системата професионално да се стабилизира, за да "изпълнява всички социални, икономически и стопански функции“.