Служебният кабинет пое ангажимент да подготви необходимите законопроекти на вниманието на следващото Народно събрание, с които да се обезпечи продължаването и изпълняването на Плана за възстановяване и устойчивост. Един от тези законопроекти касае Наказателния кодекс и по точно регламентацията на обида и клевета. Това каза министърът на правосъдието Крум Зарков след редовното заседание на Министерския съвет, предаде репортер на Агенция "Фокус". 

"По тази тема България е била многократно осъждана от Европейския съд по правата на човека в Страсбург, който определя като стандарт, това че публичните личности и органите на власт трябва да търпят критика в по-широки размери, отколкото частните лица. Изследването на практиката на съда показва, че българското законодателство прави обратното и осигурява по-висока степен на защита, а понякога и злоупотреба с права на органите на власт и длъжности лица, които се чувстват обидени и оклеветени в това число и от журналистически разработки. Затова ние предлагаме няколко промени в Наказателния кодекс, с които да синхронизираме българското законодателство с Европейската конвенция по правата на човека", обясни министърът. 

Зарков обясни, че се разглежда размерът на глобите, така че те да не бъдат използвани за цензура. 

"Предлага се тези престъпления да позволяват освобождаване от наказателна отговорност и налагане на административно наказание, когато обект на обида и клевета е орган на власт. В момента това не е възможно. Разглеждат се и размерът на глобите, така че те да не бъдат използвани за метод за налагане на определен вид цензура",  каза още той. 

Нели СТАВРЕВА