Като лош сигнал - така от обществения съвет за изграждане на Национална детска болница определиха взетото според тях непрозрачно решение за частната болница, наречена първоначално "Мама и аз".

В БНТ Надежда Рангелова-Бояджиева - член на обществения съвет, обясни, че първоначално в болницата е било предвидено да има 11 педиатрични специалности за 40 детски легла.

"11 педиатрични специалности при първоначално 40 заявени легла - това означава по 3 легла и малко на специалност, което, ако не ме лъже паметта, е под законовата задължителна бройка - 5 броя. Така че всичките тези неясноти, включително и взимането на решението в последния момент без всякаква прозрачност, без всякаква дискусия, обсъждане с ключови фактори в този процес доведе до тази реакция. И да, имаме такива притеснения и опасения, че може да бъде преструктурирана и след това", каза тя.

Проблем е, че водим този дебат - ако имаше детска болница, той нямаше да се състои, коментира доц. Кирил Лисички - началник на педиатрична клиника.

"Проблем с кадрите има - на лекарско равнище, а на сестринско положението е много страшно".

Държавата трябва да избере кое за нея ще бъде приоритет, заяви Надежда Рангелова-Бояджиева.

"Ние се борим с липсата на приемственост в Министерството на здравеопазването. За последните 10 години има 16 министри на здравеопазването. Три са основните проблеми при изграждането на тази болница - първият е кадровата политика. Вторият е инфраструктурата - болницата се намира в Горна баня".

Създаването на болницата ще осигури подготовка на кадри, обясни доц. Лисички, но посочи, че държавата трябва да се намеси при преструктурирането на лечебните заведения след евентуалното ѝ построяване.

"Кой например може да задължи детската хирургия от "Пирогов" да се премести? Затова държавата трябва да бъде тук, иначе няма как да стане".