Явно е, че е скрита атака, предполага се от хора, които явно се забавляват по този начин. В никакъв случай не мисля, че това са терористични атаки. Това каза за "Фокус" психологът Иван Игов  за бомбените сигнали в редица училища в страната. "Случва се малко преди Великденската ваканция и се опитват по този начин да спечелят някой ден или да откажат някое контролно. Започва да се превръща в някаква геройска атака. Може би някъде в социалните мрежи може да бъде открита информация за това, защото все някой ще се похвали", смята детският психолог.

Запитан как това се отразява на учениците и на образователната система, психологът уточни, че това е забавно за децата от горните класове, защото смятат, че по този начин са прецакали възрастните и системата. Според него тези, които го правят, често биват възприемани за герои от съучениците си.

По думите му проблемът е при по-малките е по-голям, защото повечето не могат да си тръгнат сами от училище и трябва родители да излизат от работата си, за да ги вземат. "Загубите на държавата ще бъдат огромни. За малките ученици това е стресово, защото те не могат да си представят за какво става думи, а никой от големите не вярва, че наистина има някаква заплаха. При малките могат да се появят и страхови неврози", обяснин Игов.

"Вчера научих, че масово родителите не пускат малките си деца на училище. Тази обществена паника ще започне да се отразява на децата", смята психологът.

"Надявам се службите бързо да установят поне някой от извършителите и това ще пресече останалите да го правят. Трябва да се предприемат и законодателни мерки – санкциите трябва да бъдат увеличени, защото са малки", добави той.

"Децата не могат да бъдат санкционирани, но родителите могат чрез изчисляване на загубите, които са претърпяни заради тези затваряния на учебни заведения, напомни Иван Игов.