Явно се видя, че политическите опорки за всевластието на главния прокурор са лъжи. Това коментира за Агенция "Фокус" главният прокурор Иван Гешев на въпрос за  днешното произнасяне на КС, с което се отклони искането на Министерския съвет за задължително тълкуване на чл. 126, ал. 2 в частта "надзор за законност“ във връзка с чл. 127 от Конституцията на Република България. Освен това допусна за разглеждане по същество искането на Министерския съвет за установяване на противоконституционност на чл. 145, ал. 1, т. 3 в частта относно думите "и действия“ и "и ревизии“ и т. 6 в частта относно думите "или друго закононарушение“ от Закона за съдебната власт. 

"Естествено, че съм удовлетворен. Аз и колегите ми неведнъж обяснихме с правни аргументи, защо искането на МС в първата му част не би могло да бъде допуснато за задължително тълкуване", поясни той.

"Самият факт, че КС се е произнесъл с 9 от 10 гласа "за“ отклоняване на искането на МС, идва да покаже, че коментарите за моите правомощия са само и единствено с политически характер. Такива коментари целят да петнят съдебната власт, така се стига до уронване на принципите на правовата държава и много други негативни последици. А както вече съм казал, цената за това я плащат българските граждани", обясни Гешев, добавяйки, че ръстът на престъпността е видим за хората.

"По втората част искането касае установяване на противоконституционност на части от отделни текстове от чл. 145 ЗСВ. Мога да кажа, че евентуално обявяване на такава противоконституционност, освен всичко друго, означава на практика невъзможност прокуратурата да си върши работата в цялост, да не може да възлага ревизии и да се събират по специфичен, законоустановен начин данни за престъпления. И при това, забележете, говорим и за дейност не само в рамките на "надзора за законност“, както популярно се нарича дейността във връзка с изпълнение на разпоредбата на чл. 127 т. 5 КРБ, а и по т.нар. наказателни проверки", поясни Иван Гешев.

"За мен е странно как от Министерство на правосъдието, а оттам и Министерският съвет внася искане, което би довело само и единствено прокуратурата да не може да се бори ефективно с престъпността като се отнема инструмент за това. А от друга страна да се твърди, че се иска върховенство на закона", коментира още Гешев пред нашата медия.

"Евентуалният практически резултат би бил ограничаване на възможностите за борба с престъпността, която през последната година започна да придобива плашещ ръст. Отдавам това на недобро или на липса на познаване на специфичната наказателноправна и конституционна материя, което напоследък не е новина", каза още главният прокурор.