Илияна Йотова определи катедра "Романистика“ и в частност специалността "Френска филология“ в Софийския университет "Св. Климент Охридски“, която чества 100-годишнината от своето основаване, съобщиха от прессекретариата на държавния глава.
"Появата й в началото на 20-те години на ХХ век не е случайна. След войните и разрухата светът търси нови пътища и нови по-практични отношения между народите. Френският език става необходим повече от всякога“, изтъкна в приветствието си Йотова.
"Трите филологии – френска, италианска и румънска, са предпочитани за модерно образование. Знаменателен е фактът, че възпитаници на катедрата са постигнали абсолютна 100% успеваемост при сертифициране на преводаческите умения в Европейската мрежа на преводачите“, подчерта вицепрезидентът.
Илияна Йотова изтъкна приноса на България към развитието на Международната организация на Франкофонията, в която пълноправно членува от 30 години. "Освен че над 321 милиона души по света говорят езика на Волтер, Юго и Балзак, франкофонската общност създава дружелюбна среда за обмен на знания, за партньорство и творчество, както и за международно значима научна кариера. Пожелавам на студентите филолози да бъдат още по-активни във безграничното пространство на франкофонията, да черпят с пълни шепи от предимствата на културния обмен през ХХI век“, посочи вицепрезидентът. Тя специално благодари на преподавателите по френски език в университетите и учителите в средните училища за професионализма.
Школа за перфекционизъм и жажда за знания, за прогресивно мислене и културно общуване – така вицепрезидентът Йотова беше гост на 100-годишнината на специалност "Френска филология" в Софийския университет

©
пон | вто | сря | чтв | пет | съб | нед |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | |
7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 |
14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 |
21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 |
28 | 29 | 30 | 31 |
Бивш конституционен съдия за Крум Зарков: Не трябва да плюеш по р...
19:31 / 10.05.2025
Ще посетят ли българските държавници новия папа?
18:03 / 10.05.2025
Диана Русинова: Тази пътна маркировка не решава проблема
17:30 / 10.05.2025
Политолог: Много по-важно е мнозинството какво ще реши, тоест упр...
17:31 / 10.05.2025
Преподаватели от цялата страна бяха отличени в конкурса "Учител н...
15:55 / 10.05.2025
Синоптиците ни предупредиха да не очакваме подобрение във времето...
15:26 / 10.05.2025
Актуални теми