Харалан Александров: Ситуацията да чакаме местните избори да решат национален проблем не е добра

©
"Ситуацията да чакаме местните избори да решат национален проблем, сама по себе си не е добра, тъй като има твърде много проблеми натрупани по отношение на местното самоуправление."
Според Харалан Александров в сегашния кабинет има два основни проблема.
"Единият е тежката неприязън, с която влязоха партньорите в него, и която за щастие изглежда е преодоляна до голяма степен. Вторият проблем с това управление, за което разчитаме толкова в тези сложни и трудни времена е, че е свръх представена една партия, това е на “Продължаваме промяната", която не само, така да се каже, не пропорционално голям дял в правителството, от гледна точка на министри, заместници и всякакви други овластени чиновници, спрямо ГЕРБ, но и спрямо “Демократична България". Този дефект неизбежно поражда напрежение и най-вероятно той ще бъде коригиран като бъдат поставени на масата по императивен начин искане за промяна, и така да се каже, ще бъде изправен този недостатък. Това е нещо, което най-вероятно местните избори ще доведат, тъй като аз не очаквам блестящо представяне на “Продължаваме промяната особено в провинцията."
Интегрирано развитие:
"Има едно нещо, което се нарича интегрирано развитие, което предполага всяка община да намести спрямо собствените си проблеми и ресурси различните проекти и програми, които се финансират от различни министерства. Това е доста сложна координационна работа, тя трябва да отчита интересите на местните общности, капацитетът на администрацията, съществуващите ресурси и перспективите за развитие. Това нещо, просто не е свършено в много от общините, по причина, че нямаше кой да им партнира в тези години на постоянно променящи се управления. И т.нар. планове за интегрирано развитие на общините са в насипно състояние", заяви Харалан Александров
"Ние очакваме от общините да свършат работата на национално ниво, а националното ниво не е в състояние да партнира пълноценно на общините."
Според него в условия на избори териториалните инвестиции стават почти невъзможни, тъй като не е ясно каква ще бъде приемствеността, не е ясно кой ще бъде новият кмет и как ще се формират общинските съвети.
"Има много видими примери за такъв провал, най-видимият е наскоро избухналият скандал около плановете за справедлив преход, които засягат три големи области, т.е. Стара Загора, Перник и Кюстендил. И които трябваше да компенсират по някакъв добър начин, осигурявайки работни места и перспектива, огромната загуба, свързана със закриването на въгледобивната индустрия", допълни Александров.
пон | вто | сря | чтв | пет | съб | нед |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | 4 | |||
5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 |
12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 |
19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 |
26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 |
Левон Хампарцумян: Преди "мизерните пенсии" какво сте направили?
22:27 / 03.05.2025
Ще премахнат ли хартиения талон на колите?
22:28 / 03.05.2025
Лекар: Ваксинацията, която се предлага да стане задължителна, ще ...
21:16 / 03.05.2025
БЛС: Общественият отзвук от инцидента с 6-годишния Ангел да не пр...
20:55 / 03.05.2025
Евродепутат: Трябва да оправяме бакиите по ПВУ
19:58 / 03.05.2025
Д-р Велина Владимирова: Обществото ни е болно, а децата ни – мърт...
19:26 / 03.05.2025
Актуални теми
Анкета
Не (21396) | 40% | ![]() |
Да, но отложено и превъртам реклами и съдържание (19674) | 37% | ![]() |
Да, гледам по традиционен начин (12156) | 23% | ![]() |