В България имаме недопустимо и пренебрежително отношение към хората, които не са пълноценно интегрирани и които не знаем колко време ще останат. Защото очевидно не се задава края на този ужасяващ военен конфликт от другата страна на Черно море. Та, това е ресурс, който ние като че ли доброволно се отказваме да използваме. Това коментира в предаването "България, Европа и светът на фокус" на Радио "Фокус" Гергана Паси, бивш министър по европейските въпроси в правителството на Сергей Станишев.

"Направих проверка и се оказа, че всъщност има 65, по други статистики и 70 хиляди, дори и малко отгоре украински граждани в България. Това не са икономически бежанци, това не са хора, които естествено биват заподозрени, че могат да се влеят в криминален контингент и прочие. Това са основно жени и деца. Част от жените вече работят, децата – учат, и те все още не са съвсем пълноценно интегрирани и те не знаят след 1 март какво ще се случи с тях, защото ние все още не сме въвели иначе вече европейското решение още от септември-октомври миналата година за удължаване на тяхната временна закрила", уточни Паси.

По думите й България има интерес тези хора да се влеят в пазара на труда и да запълнят острите дефицити, които има във всяка една сфера: "Много други държави го направиха. Например, в страни като Полша и Чехия - те привлякоха още в самото начало с целенасочена политика лекари, медицински сестри от Украйна, погрижиха се за децата им, погрижиха се и за образованието и здравното обслужване, за да могат те да се чувстват максимално спокойни и наистина да усетят цялата грижа на съпътстващата среда".