Спешни действия на държавата по кризата с лекарства. Последва и реакция на здравния министър след серия репортажи по bTV. В началото на следващата седмица ще бъдат доставени антибиотици, които в момента липсват в аптеките от европейски фармацевтични фирми.

Вече стана ясно, че липсват 45 медикамента, както и лекарства за деца. Асен Меджидиев призна, че най-голям е недостигът на антибиотици, антипиретици, диабетни и антихипертензивни медикаменти.

Агенцията по лекарствата заедно с РЗИ-тата правят проверки по складовете на търговците на едро, както и заявките на аптеките.

Заради липсата на лекарства все повече родители се налага да купуват за децата си медикаменти от чужбина. Лекарства като "Пулмикорт“ и "Вентолин“ нямат алтернатива и  родители като Емил Ангелов се спасяват сами, търсейки помощ от роднини, приятели или познати.

"В една от аптеките ми дадоха само един блистер – казаха " ние не можем да Ви дадем повече, защото имаме ограничено количество от самия продукт.“, разказа той.

Мъжът е баща на две близначки, които всеки ден се нуждаят от лекарството, за да могат да дишат.

"От Турция взехме, помолихме едни приятели - дори без рецепта ни докараха медикамента“, добави той.

След репортажа последва реакция от министерството на здравеопазването. Служебният здравен министър обеща нова спешна доставка на антибиотици и медикаменти за диабетноболни още в понеделник.

"Има голям недостиг на медикаменти в 25 от 27 европейски държави, сезирахме ЕМА и ЕК за липсата на медикаменти, проблемът е общоевропейски, много от субстанциите, които се използват в производството идват от Китай и Индия“, каза Меджидиев.

Заради по-малкия внос на лекарства се разчита българските фармацевтични компании да увеличат производството. Министърът се закани, че ако хванат търговец, който препродава лекарства при остър недостиг на вътрешния пазар, властите ще отнемат лиценза му.

"Проблемът трябва да бъде решен и аз казвам, че ще бъда абсолютно безкомпромисен“, каза още той.

Проверка на медията показва, че 63 животоспасяващи лекарства в момента са под минималното количество на 65%. Затова здравните власти забраняват техния реекспорт за една седмица - до 12 януари.

Онкоболни, хора с диабет, ХИВ-позитивни се нуждаят от някои от забранените за износ лекарства. Оказва се, че има и по-малко количества банки с натриев хлорид и глюкоза. Въпреки недостига, здравните власти призовават хората да не се презапасяват с антибиотици, от които нямат нужда.