По отношение на изборния процес бяха въведени много иновации, но преди години нямаше 100% машинно гласуване. Това каза за дневния блок "Добър ден, България" на Радио "Фокус" доц. Златогор Минчев от Института по информационни и комуникационни технологии към БАН и ръководител секция "Информационни технологии“ в сигурността.

По думите му тогава са убедили ЦИК, че тази технология е много интересна за въвеждане в България, но трябва да бъде в две посоки – да се модернизира процеса, по който тя се използва, а другата е била да се правят опити за дистанционно електронно гласуване.

"В момента тази цялата работа силно се политизира. Дискусиите в парламента се превръщат в моменти за улични протести, предизборни агитации, които са много неподходящи в ситуацията с негласувания бюджет“, смята Минчев.

Той е категоричен, че машината може да бъде манипулира в много и различни контексти, но за да може някой да се намеси трябва да има достъп на ниво производител в тези системи.

И допълни, че като цяло целият изборен процес едва ли може да бъда манипулиран по начина, по който се коментира от някой политически партии. "Въпросът е дали хората харесват този вид гласуване предвид ниската избирателна активност“.

"Отчасти машините са причината за ниската избирателна активност, защото част от електората е настроен от партиите, че този метод е несигурен“, посочи доцентът.

"Хакването на машина може да стане чрез човек, който е включен вътре, проверен е. Той качва софтуер и променя изборните резултати, но по-скоро много се спекулира“, той. 

Доц. Минчев заключи, че машинният вот като технология е остарял и трябва да вървим към възможност да гласуваме електронно в движение.