"Общоприето е поне 10% от нашите приходи да бъдат спестявания. Ако получавате 2000 лева на месец, е добре поне 200 лева да се заделят – било то за авариен фонд, дългосрочна или краткосрочна инвестиция. Така, при непредвиден разход, ще имате възможност да реагирате адекватно. Това каза за "Фокус" финансовият експерт Добринка Алхусейн.

Тя също така насърчи хората да следят внимателно своите месечни разходи: "Важно е да имате ясна представа какъв процент от доходите за какво отиват. Разработих безплатно приложение, което помага това да се следи нагледно и лесно."

Едно от основните ѝ притеснения е ефектът от въвеждането на еврото върху лихвените проценти. "Около 80% от хората в България имат кредити. В момента ипотечните лихви в Германия са около 4.4%, докато у нас са приблизително 2.18%. Ако се изравним с германските нива, това би означавало почти двойно увеличение. Банковите договори често включват клауза, че лихвата може да се увеличава с 0.5% на всеки шест месеца, така че за две години след приемането на еврото може да се достигне такова ниво", посочи Алхусейн.

Относно мотивацията ѝ да започне да помага на хората, Алхусейн сподели: "Започнах, защото при мен идваха хора, които нямаха основна финансова информация. Установих, че мога да им създавам стратегии за стабилност. Единствената причина човек да не успее, е ако не иска да предприеме действия."

Тя даде и пример от практиката си. "Имах клиентка със заплата от 2100 лева, която бе изтеглила три бързи кредита с високи лихви, което ѝ струваше 1300 лева месечно. Предоговорихме задълженията ѝ и ги консолидирахме като потребителски кредит в банка. Това промени цялостно финансовото ѝ състояние. Именно заради такива случаи избрах да помагам, защото с малко знания може да се постигне голяма промяна", разказа тя.