Диян Стаматов – директор на 119. СУ "Акад. Михаил Арнаудов“, бивш заместник-образователен министър и председател на Съюза на ръководителите в системата на народната просвета, в предаването "Утрото на фокус“ на Радио "Фокус“ с водещ Ася Александрова.
Самият факт, че дебатът се поляризира в двете крайности, показва разделение на хората по въпроса точно поравно в двете противоположности, отбеляза той.
"За да бъде преодолян този тежък проблем, и двете страни трябва да си подадат ръка. Виждаме поколение от родители, които са силно дигитални, и от това страда комуникацията с децата“, заяви Стаматов.
Как ще бъде наречен този предмет според него не е от толкова съществено значение. Важните въпроси, които трябва да получат отговор в дебатите през следващите месеци, са какво ще се изучава, кой ще преподава материала и къде, подчерта председателят на Съюза на ръководителите в системата на народната просвета.
Сегашната система на оценяване е субективна и трябва да бъде променена, заяви Стаматов. "Днес учениците разрешават казуси с различни подходи – групов елемент на общуване, екипна работа, поставяне на задача за проекти, представяне на презентации. Това са формати, които са много по-различни от стандартния класно-урочен подход на "Стани да разкажеш, да покажеш“ или "Напиши едно есе“. В оценката трябва да намери отражение и част от социално-емоционалната интелигентност на ученика, т.е. какво е държанието и отношението му към предмета в рамките на учебния час. Това е оценка за отношението, за старанието, за последователността и за емоцията, която е много важно да се контролира“, допълни той.
Според него ясно и точно трябва да бъде регламентирано и използването на мобилни телефони в училище. "Те трябва да бъдат забранени като система за прилагане в ежедневието на ученика, когато той има задължението да учи. Това е последователен и ежедневен труд, а телефоните са неприятно разсейващо средство“, поясни Диян Стаматов.
Има необходимост от въвеждане на предмет "Добродетели и религия“ в българското училище, и то точно сега. Има проблем в образованието и той е изключително сериозен в образователната му част, която е чисто възпитателна. Виждаме едно дигитално растящо поколение, което има ниска степен на социализация. Това каза Диян Стаматов: Има необходимост от въвеждане на предмет "Добродетели и религия" в българското училище, и то точно сега

©