Американският президент отново избра Саудитска Арабия за началото на своята дипломатическа дейност. Държавите от Близкоизточният регион са традиционен партньор в сферата на сигурността на САЩ в областта както на отбраната, така и на доставката на въглеводороди. И на този фронт президентът Тръмп се опитва да придаде на своята външна политика, на своята дипломация едно изключително прагматично лице, концентрирано върху постигането на конкретни икономически споразумения. Това каза международният анализатор Мартин Табаков в предаването "България, Европа и светът на фокус“ на Радио "Фокус“.

 

Фокусът на посещенията на Тръмп е получаването на редица инвестиции в американската икономика, които трябва да отидат във военнопромишления сектор, в енергийния сектор и не на последно място инвестиции, свързани с високите технологии, като политическите въпроси напълно умишлено минават на заден план, обясни анализаторът. "Политическото измерение на този кръг от посещение на американския президент минават на заден фон в името на този бизнес ориентирана дипломация на Доналд Тръмп. Но това не означава, че го няма политическия разговор,“ където по думите на Табаков американският президент търпи неуспех засега, а именно присъединяването на Саудитска Арабия към Аврамическите споразумения.

 

Осигуряването на мира в Газа, гарантиране пътя за създаването на Палестинска държава, както и сдобиването на ядрена програма за граждански цели с американски технологии са условията на Риад за присъединяването към Аврамическите споразумения, което ще доведе до подобряване и официализиране на отношенията между Саудитска Арабия и Израел.  

 

И на този фон знаков е фактът, че Тръмп не посети Израел, което според анализатора вероятно означава, че има все по-голямо разпадане на иначе стандартният консенсус между Доналд Тръмп и Бенямин Нетаняху. "Новата американска администрация дойде със заявка да разреши и този конфликт между "Хамас“ и Израел. Оказа се, че основна печка за преустановяване на военните действия и за преминаване към споразумение са всъщност властите в Тел Авив. Доналд Тръмп и Бенямин Нетаняху все по-малко имат съвпадения на интересите, когато става дума за регионалната среда на Близки изток,“ обясни Мартин Табаков и добави, че има и други въпроси, по които се разминават САЩ и Израел, като ядрената програма на Иран и ситуацията в Сирия.

 

Според Тръмп новият Близък изток трябва да бъде изграден от държавите, които съставят този Близък Изток, а не от външни сили – либерали, неоконсерватори и т.н. "Изобщо хора по неговите думи, които се опитват да инжектират региона с чужд опит, които се опитват да създават порядки, включително държавноправни такива, които не са характерни за региона. Това е един подход, който се опитва да предостави инициативата на местните държави и да не се ангажира подобно на предишни американски администрации в това да проектира на социално-инженерно някакви модели, които са чужди на региона. Оттук е и много топлият прием, който Тръмп продължава да получава в региона,“ заключи международният анализатор Мартин Табаков.