Мартин Табаков: Държавите от Близкоизточният регион са традиционен партньор в сферата на сигурността на САЩ

© Фокус
Фокусът на посещенията на Тръмп е получаването на редица инвестиции в американската икономика, които трябва да отидат във военнопромишления сектор, в енергийния сектор и не на последно място инвестиции, свързани с високите технологии, като политическите въпроси напълно умишлено минават на заден план, обясни анализаторът. "Политическото измерение на този кръг от посещение на американския президент минават на заден фон в името на този бизнес ориентирана дипломация на Доналд Тръмп. Но това не означава, че го няма политическия разговор,“ където по думите на Табаков американският президент търпи неуспех засега, а именно присъединяването на Саудитска Арабия към Аврамическите споразумения.
Осигуряването на мира в Газа, гарантиране пътя за създаването на Палестинска държава, както и сдобиването на ядрена програма за граждански цели с американски технологии са условията на Риад за присъединяването към Аврамическите споразумения, което ще доведе до подобряване и официализиране на отношенията между Саудитска Арабия и Израел.
И на този фон знаков е фактът, че Тръмп не посети Израел, което според анализатора вероятно означава, че има все по-голямо разпадане на иначе стандартният консенсус между Доналд Тръмп и Бенямин Нетаняху. "Новата американска администрация дойде със заявка да разреши и този конфликт между "Хамас“ и Израел. Оказа се, че основна печка за преустановяване на военните действия и за преминаване към споразумение са всъщност властите в Тел Авив. Доналд Тръмп и Бенямин Нетаняху все по-малко имат съвпадения на интересите, когато става дума за регионалната среда на Близки изток,“ обясни Мартин Табаков и добави, че има и други въпроси, по които се разминават САЩ и Израел, като ядрената програма на Иран и ситуацията в Сирия.
Според Тръмп новият Близък изток трябва да бъде изграден от държавите, които съставят този Близък Изток, а не от външни сили – либерали, неоконсерватори и т.н. "Изобщо хора по неговите думи, които се опитват да инжектират региона с чужд опит, които се опитват да създават порядки, включително държавноправни такива, които не са характерни за региона. Това е един подход, който се опитва да предостави инициативата на местните държави и да не се ангажира подобно на предишни американски администрации в това да проектира на социално-инженерно някакви модели, които са чужди на региона. Оттук е и много топлият прием, който Тръмп продължава да получава в региона,“ заключи международният анализатор Мартин Табаков.